وکیل پایه یک طلاق در بندرعباس

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی

(0917-439-37-54)

[aparat id=’03arA’]

بهترین وکیل طلاق در بندرعباس

دوستان گرامی باید به خدمت شما بزرگواران عرض کنم بهترین وکیل وجود خارجی ندارد و کلمه بهترین یک کلمه تبلیغاتی میباشد و در حرفه وکالت هیچکس بهترین نمی باشد و شما عزیزان باید طبق نیاز های خود و بودجه مالی به بررسی سوابق و تحصیلات وکلا بپردازید تا بتوانید وکیل متاسب خود را انتخاب کنید.

وکیل رایگان در بندرعباس

بهتر است در ابتدا در این مورد نیز توضیح دهیم بزرگواران وکیل رایگان نیز وجود خارجی ندارد و احتمالا شما به دنبال وکیل معاضدتی در بندرعباس هستید و منظور شما از وکیل رایگان وکیل معاضدتی است همانطور که ماده ۲۴ قانون وکالت میگوید:

کسانی که قدرت تادیه حق‌الوکاله ندارند میتوانند از کانون تقاضای معاضدت نمایند مشروط بر اینکه دعوی با اساس و راجع به شخص ‌تقاضاکننده باشد. طرز تقاضا و سایر شرایط لازمه برای معاضدت قضائی را وزارت عدلیه به موجب نظامنامه معین خواهد نمود.در نتیجه وکیل معاضدتی وکیل است که در صورتی که شما توان مالی نداشته باشید میتوانید از کانون وکلا تقاضا نمایید تا برای شما وکیل معاضدتی انتخاب نماید

مقدمه طلاق

طلاق به عنوان یکی از راه های تمام شدن زندگی مشترک می باشد.

انواع طلاق (وکیل طلاق در اصفهان)طبق درخواست کننده طلاق عبارتند از طلاق از سمت مرد و طلاق از سمت زن و دیگر طلاق توافقی و اقسام آن طبق امکان رجوع  طلاق رجعی و طلاق بائن می باشد.

از نگاه لغوی طلاق به معنی رها شدن است هر ازدواجی امکان دارد که به ناسازگاری بخورد و به همین دلیل نهاد طلاق انجام شده است تا زن و مرد قادر باشند به شکل شرعی به ازدواج خود خاتمه دهند که البته مثل خیلی دیگر از اعمال حقوقی آثاری را به همراه دارد.

طلاق در فقه یکی از حقوق مرد حساب می شود اما بر اساس قوانین فعلی زن هم قادر است که از دادگاه درخواست حکم طلاق را کند  و یا این که می توانند هر دو باهم به منظور طلاق موافقت نمایند زن و شوهر لازم است که برای انجام طلاق از هر نوعی مراحل و تشریفات مخصوصی را  بگذرانند و تصمیم آخر که آنها می توانند از هم جدا شوند یا خیر تنها با دادگاه مربوطه می باشد طلاق هم به انواع مختلفی قابل تقسیم است که هر کدام از آنها مستوجب شرایط خاصی می باشند به همین خاطر در این نوشته به سوالاتی از قبیل طلاق چیست و به چه منظور است و دیگر طلاق طبق درخواست کننده طلاق کدام است و اقسام طلاق بر اساس امکان رجوع  می پردازیم.

وکیل طلاق در بندرعباس
وکیل طلاق در بندرعباس

طلاق چیست؟

وکیل طلاق در شیراز و در اصفهان در مورد ماهیت طلاق میگوید:

کلمه طلاق یک نوع کلمه عربی می باشد و به منظور گشودن گره و رها کردن است و در فقه به عنوان ساقط گردیدن ازدواج با لفظ مخصوص می باشد.

در دنیای امروزی طلاق نقش یک ابزار برای پایان دادن رابطه زناشویی بین زن و مرد معرفی می گردد و یکی از مرسوم ترین دعاوی می باشد که در دادگاه ها وجود دارد.

همچنین باید گفته شود که یکی دیگر از روش های جدایی فسخ نکاح می باشد.

فسخ نکاح

یکی از مواردی که باعث می گردد عقد ازدواج بین زوجین منحل گردد فسخ نکاح می باشد فسخ نکاح این معنا را می رساند که در صورت وجود پاره ای از موارد گفته شده در قانون زن یا مرد قادر باشند که ازدواج را فسخ نمایند لازم به ذکر است که فسخ نکاح با طلاق تفاوت دارد و به این خاطر که اصل بر لازم بودن عقد ازدواج می باشد طرفین فقط می توانند در حالت وجود داشتن مواردی که در قانون مدنی قید شده است ازدواج را مورد فسخ قرار دهند از موارد فسخ نکاح می توان به عیوب زن و عیوب مرد و یا دیگر عیوب مشترک در بین زن و مرد را نام برد.

طلاق به نوعی  ایقاع می باشد  که یکی از راه های تمام شدن نکاح است در قوانین ایران برای اینکه زن و شوهر از یکدیگر طلاق بگیرند باید مراحلی را رد کنند  طلاق در فقه اسلامی ما حق مردان می باشد  اما طرفین قادر هستند که با موافقت به زن وکالت طلاق را بدهند به غیر از آن شرایطی است که زن قادر است از دادگاه حکم طلاق را بگیرد.

انواع طلاق برپایه درخواست کننده طلاق:

با این وجود که طلاق حق مرد است اما با وجود شرایط زن هم قادر است که از دادگاه درخواست طلاق کند و یا این که هر دوی زوجین می توانند با موافقت به زندگی مشترکشان پایان دهند بنابراین انواع طلاق طبق درخواست کننده طلاق به این شکل می باشد:

طلاق از سمت مرد

به منظور تقاضای طلاق از سمت مرد بایستی تشریفاتی گذرانده شوند در گذشته طلاق به عنوان یکی از حق های اصلی مرد حساب می شد اما در دنیای امروزی رعایت کردن این تشریفات الزامی می باشد که در ماده هزار و صد وسی و سه  قانون مدنی هم  به این نکته توجه شده است مرد قادر است که با رعایت کردن شرایط موجود در این قانون با رجوع به دادگاه درخواست طلاق همسرش را بنماید.

مرد برای این که همسرش را طلاق بدهد بایستی از دادگاه تقاضای گواهی عدم امکان سازش کند و بعد از آن در حالتی که به دادگاه اثبات گردد که امکان ادامه زندگی مشترک برای وی موجود نیست این گواهی به او داده می‌شود در این فاصله وی باید در جلسات داوری شرکت کند و هر حقوقی که مرتبط با زن است مثل مهریه و نفقه و از این قبیل موارد را به او پرداخت کند.برای اطلاعات بیشتر در زمینه نفقه و یا نیز طلاق و… با وکیل مهریه در شیراز از طریق سایت دادیار به صورت 24 ساعته مشورت نمایید.

طلاق از سمت زن

طلاق از سمت زن به دو روش امکان پذیر است و یا در اصطلاح عرفی حق طلاق را داشتن است و دیگر این که به استناد داشتن شرایط عسر و حرج و یا دیگر شرایط از دادگاه حکم طلاق را بگیرد که در ادامه هر کدام از این شرایط گفته شده است.

طلاق با داشتن حق طلاق

مرد قادر است که به همسر خود وکالت دهد که از وی طلاق بگیرد ناگفته نماند که دارابودن این وکالت این معنا را نمی رساند که زن هر موقع که بخواهد می‌تواند از شوهر خود طلاق بگیرد بلکه باید همچنان تشریفات طلاق را بگذراند.

طلاق با داشتن  عسر و حرج و یا شرایط دیگر:

در قانون آمده است که زن قادر است با وجود شرایطی از دادگاه درخواست طلاق نماید تا حکم طلاق وی صادر گردد این شرایط عبارتند از مرد نفقه را ندهد و یا بیشتر از چهار سال غایب باشد  و یا این مورد که  موارد عسر و حرج وجود داشته باشد که صحبت از موقعیتی است که ادامه زندگی برای زوجه مشکل باشد و تحمل آن امکان نداشته باشد.

طلاق توافقی

در این شکل از طلاق طرفین با هم موافقت می کنند که از همدیگر جدا شوند و زندگی مشترک را پایان دهند اما باز هم باید مراحلی سپری گردد و بعد از آن باید از دادگاه درخواست صادر شدن گواهی عدم سازش دهند.

وکیل طلاق در بندرعباس
وکیل طلاق در بندرعباس

انواع طلاق بر پایه امکان رجوع

این که زن و شوهر از یکدیگر جدا می‌شوند در طول مدت عده زن مرد قادر است که به زن رجوع نمایند یعنی بدون این که لازم باشد دوباره از اول با هم ازدواج کنند و تنها با ثبت نمودن رجوع می توانند زندگی مشترک خود را از دوباره آغاز کنند حق رجوع با مرد می باشد حتی اگر به لحاظ دیگری موافقت شده باشد

طلاق بر اساس امکان رجوع دو حالت دارد:

طلاق بائن و دیگر  طلاق رجعی

طلاق رجعی:

به طلاقی گفته می شود که مرد قادر است در طول مدت عده به زن باز گردد و زندگی مشترک شان را از اول آغاز کنند پس از پایان یافتن عده  حق رجوع هم  ساقط می گردد. بیشتر طلاق هایی که ثبت می شود از نوع طلاق رجعی  میباشند غیر از این که درقانون آمده باشد  که نوع آن از نوع طلاق بائن است.

طلاق بائن

نوعی دیگر از انواع طلاق است که مرد نمی تواند به زن رجوع کند بر اساس ماده هزار و صد   و چهل و پنج  قانون مدنی در موارد زیر طلاق بائن شناخته می شود

طلاقی که پیش از نزدیکی صورت گرفته باشد

طلاق یائسه

نوعی از طلاق بائن طلاق زن یائسه میباشد و به این معنا است که در خصوص بانوان یائسه رجوع از طلاق ممکن نخواهد بود

طلاق خلع و مبارات

تا وقتی که زن رجوع به عوض نکرده باشد.

طلاقی که پس از سه بار پشت سر هم اتفاق بیفتد اعم از این مورد که وصلت در نتیجه رجوع باشد  و یا در نتیجه نکاح جدید باشد.

رجوع با هر عملی امکان دارد پدید آید و شرایط خاصی برای آن وجود ندارد اما با این وجود بازهم ثبت آن لازم می باشد.

طلاق خلع و مبارات یکی دیگر از انواع طلاق بائن است و طرفین به دلیل کراهتی که از هم دارند تصمیم بر جدایی میگیرند در این نوع از طلاق زن مالی را به مرد اعطا می کند تا رضایت مرد برای طلاق را کسب کند بائن می باشد.

طلاق غیابی از سمت مرد

بر اساس ماده هزار و صد و سی و سه  قانون مدنی حق طلاق با مرد است بنابراین گفته اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش دهد چه زن در دادگاه شرکت کند و یا حاضر نشود و لایحه نیز ندهد به یقین رای طلاق صادر خواهد شد اما در حالت دوم رای صادره طلاق غیابی می باشد و زن می تواند در مهلت قانونی واخواهی را انجام دهد آنچه که در اینجا مهم است این است که رأی طلاق به تقاضای مرد از طرف دادگاه صادر می شود

اما ثبت طلاق مربوط می باشد به پرداختن حقوق مالی زن که در رای دادگاه هم منعکس می گردد باید بیان گردد که حقوق مالی زوجه در طلاق از سمت مرد عبارتند از مهریه و اجرت المثل ایام زوجیت و دیگر نفقه ایام عده و نفقه معوقه و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها  و امضا این شرط به وسیله زوج و بودن اموال موجود در موقع طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد بعد از صادر شدن حکم طلاق غیابی به تقاضای زوج چنانچه مهریه قبلا به وسیله زوج مطالبه نشده باشد زوج در حالت مصر بودن و نبود توانایی پرداختن یک جای مهریه قادر است که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه صادر کننده طلاق به طرفیت زوجه تقدیم کند دادگاه در حالت حاضر نشدن زوجه یا نبودن وی با توجه به شهادت شهود زوج مهریه را قسط بندی میکند

وکیل طلاق در بندرعباس
وکیل طلاق در بندرعباس

طلاق غیابی از سمت زن

چنانچه زنی به طرفیت شوهر دادخواست طلاق غیابی دهد و همچنین زن دلیل محکمه پسندی برای طلاق داشته باشد و شوهر علی رغم ابلاغ در دادگاه شرکت نکند و لایحه ندهد در اخطاریه دادگاه هم به وی ابلاغ واقعی نگردیده باشد رای طلاقی که از سمت دادگاه صادر می گردد غیابی می‌باشد.

چنانچه احضاریه دادگاه را به فرد مورد نظر به طور مثال شوهر در اینجا ابلاغ شده باشد بر اساس ماده شصت و هشت  قانون آیین دادرسی مدنی ابلاغ واقعی انجام شده است و چنانچه به بستگان و یا خادمین و کارمندان وی ابلاغ گردد بر اساس ماده شصت و نه  قانون مذکور ابلاغ از نوع قانونی است و در صورتی که نشانی داده شده صحیح باشد اما کسی حاضر نباشد اخطاریه الصاق می گردد که بر اساس ماده هفتاد  ابلاغ قانونی می باشد.

 مرد غایب

مرد غایب و یا مرد مفقود الاثر یکی دیگر از مواردی است که بر اساس قانون زوج قادر است که از دادگاه درخواست طلاق را دهد که به این شکل است که اگر به مدت چهار سال تمام  مرد گم شده باشد در این حالت بنابر نظر ماده هزار و بیست و نه  قانون مدنی درخواست طلاق می شود.

چنانچه شوهر شرایط چاپی عقد نامه را امضا کرده باشد بر اساس بندهای هشت و یازده  عقدنامه ترک منزل به مدت زمان شش ماه هم  از موجبات طلاق می باشد و اگر مرد در دادگاه شرکت نکند رای طلاق به شکل غیابی است.

چنانچه زنی از شوهر خود وکالت در طلاق کامل را داشته باشد قادر است که با انتخاب نمودن وکیل دادگستری به وکالت از شوهر و بدون حضور وی و از روش طلاق توافقی مراحل طلاق را بپیمایند مورد توجه شما باشد که از منظر حقوقی این طلاق به خاطر حضور وکیل  مع الواسطه  برای شوهر طلاق غیابی حساب نمی شود یکی از سیاست های تعدادی از وکلا و زنان این مورد است که دادخواست مطالبه نفقه معوقه و حداقل به مدت زمان شش ماه  در شورای حل اختلاف مطرح شود و با دادن یک نشانی صوری  رای غیابی نفقه معوقه دریافت می کنند و طی آن استناد پرداخت نکردن نفقه دادخواست طلاق به دادگاه ارائه می دهند این جریان در خصوص مردهایی که این مدت زمانی در خارج از کشور هم هستند صدق می کند.

حق طلاق

امروزه شاهد این موضوع هستیم که بعد از آن که مشکلاتی بین زن و شوهر اتفاق می‌افتد به منظور برقراری صلح و سازش در بیشتر موارد مرد، زن را به برگشت به خانه راضی می کند. به همین سبب به او حق طلاق اعطا می‌شود . بنابراین زن امکان دارد برای این که حسن نیت مرد و اصلاح و صداقت در کلامش را به اثبات برساند به او بگوید که حق طلاق رابه زن واگذار  کند تا چنان چه رفتارهای اشتباه مرد دوباره تکرار شود زن قادر باشد بدون سختی از او طلاق بگیرد .

دوم این که دسته ای از زن و شوهرها هنگام عقد ازدواج یعنی وقتی عقد ازدواج انعقاد می یابد توافق می‌کنند که حقوقی مثل حق طلاق و حق حضانت و حق مسکن و غیره را به زن اعطا کنند. یعنی در همان سند ازدواج حق طلاق به زن به ثبت می‌رسد.

بنابراین چنان چه حق طلاق زن در هنگام عقد ازدواج در سند ازدواج قید شود، دیگر جایی برای ارائه ی آن بعد از ازدواج و حضور مرد در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند وکالت در طلاق باقی نخواهد ماند. چون حق طلاق در سند رسمی ازدواج به زن اعطا شده است و ارائه ی دوباره آن معنایی نخواهد داشت و زن با با توجه به همان سند ازدواج و شروطی که در آن درج شده است قادر است خود را مطلقه کند.

 

وکیل طلاق در بندرعباس
وکیل طلاق در بندرعباس

نمونه دادخواست طلاق غیابی

ریاست محترم دادگاه خانواده

با عرض سلام و  ادب  و احترام

احتراماً به استحضار می رساند اینجانب زهرا محمدی زاده بر اساس سند ازدواج شماره سیصد و پنجاه و دو  تصویر آن ضمیمه دادخواست تقدیم شده است  در تاریخ پنجم دی ماه هزار و سیصد و نود و یک  با خوانده ازدواج دائم نموده ام که متاسفانه پس از سپری شدن مدت کوتاهی از زندگی مشترک خوانده مرا رها و به محل نامعلومی سفر کرده است و علیرغم سپری شدن مدت  چهار سال  اینجانب و دیگر بستگان هیچ گونه اطلاعاتی از زنده بودن و زنده نبودن و همینطور محل زندگی ایشان به دست نیاورده ایم بنابراین با تقدیم نمودن این دادخواست درخواست صادر شدن حکم طلاق غیابی از محضر دادگاه محترم مورد استدعاست.

شروط 12 گانه سند ازدواج و حق طلاق زن

اگر مرد حق طلاق را به زن ندهد و حاضر هم نباشد که زن را طلاق بدهد چطور یک زن می تواند طلاق بگیرد؟ این سوالی است که ذهن را درگیر می کند. به بیان دیگر وقتی طلاق از سوی مرد اقامه نمی‌شود و تمایلی به طلاق زنش ندارد چه شیوه ی قانونی برای طلاق زن وجود دارد. این نکته را باید اشاره داشت که در طلاقی که به تقاضای زن انجام می گیرد آن چه که باید در نزد دادگاه به اثبات رساند شروط ۱۲ گانه می باشد  که در مسیر اثبات عسر و حرج نیز استفاده می‌شود و کارایی دارد. بنابراین حق طلاق در مفهوم عام آن هم در برگیرنده ی وکالت زن در طلاق است که مرد با اراده و خواست خود آن را به زنش اعطا می کند و هم شامل موردی می باشد که زن با اثبات موضوعات قانونی در دادگاه به رای دادگاه این حق را دارا می شود و قادر است طلاق خود را از شوهر دریافت کند.

برخورداری از حق طلاق و دریافت مهریه

چیزی که در حق طلاق برای زن حائز اهمیت می باشد اختیارات او است. مثلاً مرد قادر است از یک دفتر اسناد رسمی تقاضا کند که در وکالت این نکته را به ثبت برساند که طلاق در برابر بخشش کل مهریه انجام شود یا این که مقداری از مهریه از سوی زن بخشیده شود تا مرد طلاق بدهد. بنابراین در مورد این موضوع باید در نظر داشت که اگر حق طلاق با زن باشد آیا مهریه به او تعلق می گیرد یا خیر؟ باید توضیح داد که با توجه به حدود اختیارات وکیل در وکالت زن در طلاق، باید به این پرسش پاسخ داد. وکالت برای طلاق چنان چه در سند ازدواج شرط شود قابل عزل از سوی مرد نیست و اگر ارائه ی وکالت در طلاق در دفترخانه اسناد رسمی انجام شده باشد بلاعزل و یا قابل عزل و یا مدت دار می‌تواند باشد که همه ی این موضوعات با توجه به این که مرد چه نوع وکالتی در طلاق به زن بدهد قابل بررسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *