وکیل مهریه در بندر عباس

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(0917-439-37-54)

تعریف مهریه

مهریه مالی می‌باشد که موقع عقد نکاح شرعاً و عرفاً و به  شکل قانونی از جانب مرد به زن پرداخته می شود.

مهریه به عناوین دیگری همچون صداق/ کابین و فرض هم  گفته می شود.

از جمله حقوق مالی که بر اساس عقد ازدواج به زن تعلق میگیرد همین مهریه و یا مهر است.

بر اساس ماده هزار و هشتاد و دو  قانون مدنی به مجرد عقد زن صاحب مهر می‌شود  و میتواند هر حالتی از تصرف که بخواهد در آن انجام دهد همان طور که از این ماده برداشت می شود به محض وقوع عقد زن مالک مهر می شوند و هیچ چیزی نمی تواند جلوی این مالکیت را بگیرد بیشتر زن ها موقع طلاق مهریه خود را مطالبه می کنند. پیشنهاد میشود که به سایت دادیار مراجعه نمایید زیرا که علاوه بر معرفی بهترین وکیل در شیراز به توضیح نکات مهریه و انواع مهریه میپردازد.

وکیل مهریه در بندرعباس
وکیل مهریه در بندرعباس

اما باید گفت که زن از زمان عقد و هر موقع که مختار باشد می تواند مهریه خود را از زوج طلب نماید لازم به ذکر است که موضوعاتی همچون رابطه نامشروع/ عدم تمکین/ نشوز زن  و یا هر کار دیگری از طرف زن مانعی از استحقاق زن نسبت به مهریه نمی باشد البته باید گفته شود که در بعضی از شرایط زن مستحق مهریه نمی باشد.

به طور واقع مهریه یک نوع حق شخصی می باشد که تنها زن صاحب آن حق است و در صدر بدهی‌های مرد جا میگیرد و بعد از مرگ هم حتی به وراث زن می رسد.

گذشته از تمام این مسائل در دین اسلام و همچنین در فقه و حقوق پرداختن مهریه از طرف شوهر اعلام شده و در این خصوص برای زن احترام خاصی قائل شده اند.

زوجه از موقع عقد صاحب مهریه قرار دارد و هر موقع که بخواهد اجازه دارد ان را مطالبه کند به این خاطر که مهریه مال زن می باشد و اجازه دارد هر دخل و تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.

انواع مهریه

وکیل مهریه در شیراز در این باره میگوید:مهریه و انواع آن و روش رسیدن به مهریه از با اهمیت ترین موضوعاتی می باشد که در دعاوی خانوادگی حضور دارند بنابراین پرداختن به آن و بررسی شرایط و نکات حقوقی مرتبط با آن مهم می باشد.

ما در این نوشته قصد بر این داریم که شما مخاطبین عزیز را با مهریه و انواع آن نکات حقوقی لازم آن  آشنا گردانیم  همچنین شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود در خصوص مهریه با وکیل مهریه ما در ارتباط باشید.

در خصوص انواع مهریه باید بیان کرد که مهریه تقسیم بندی های گوناگونی دارد در این تقسیم بندی ما مهریه را به چهار نوع تقسیم کردیم

مهرالمسمی

همانطور که از نام آن برداشت می شود مهرالمسمی مهری می باشد که در عقد ازدواج از آن  استفاده می شود  و به منظور مقدار مالی که به عنوان مهر در عقد نکاح قید می شود و مورد موافقت زوجین می باشد.

وکیل مهریه در بندرعباس
وکیل مهریه در بندرعباس

مهرالمثل

یکی دیگر از انواع مهریه مهرالمثل است زن و شوهر قادر هستند که موقع عقد نکاح مهر را معلوم نکند و بعد از انجام عقد با موافقت هم مشخص کنند اما اگر قبل از مشخص کردن مهر نزدیکی حاصل شود زن مستحق مهرالمثل می باشد و منظور از مهرالمثل هم مالی می‌باشد که با در نظر گرفتن شرایطی مثل وضعیت خانوادگی و نزدیکان زوجه مشخص می شود  و این مورد که مهریه زن های مشابه زوجه  از نظر شرایط شغلی و خانوادگی چگونه مهری باشد ملاک قرار می گیرد

به عبارت دیگر مهرالمثل میزان مهریه ای می باشد که با نظر به شرایط جامعه و عرف و دیگر عادت و با مورد توجه بودن ویژگی های زن همانند سن و زیبایی و یا میزان تحصیلات و وضعیت اجتماعی زن مشخص می شود اگر زوج و زوجه در موقع عقد مهریه را معلوم کرده باشند اما مهریه سبب جهتی مورد نامشروع قرار گیرد و یا به خاطر مالیت نداشتن  باطل اعلام گردد مثلاً مهریه مشروبات الکلی و آلات و ادوات قمار باشد اگر نزدیکی بین زن و مرد اتفاق افتاده باشد در این حالت مستحق مهرالمثل می‌شود.

مهر السنه

مهر السنه  همان مهریه حضرت فاطمه زهرا می باشد که چیزی حدود پانصد  درهم است و از آن طرف که پیامبر آن را برای همه زنان و دختران معین کرده است از آن به عنوان مهر السنه یاد می شود.

مهرالمتعه

چنانچه موقع عقد نکاح مهر مشخص نشود و شوهر بخواهد که زن را پیش از انجام نزدیکی طلاق دهد بایستی مقداری را به عنوان مهر مشخص کند و به زن بپردازد البته این مبلغ وابسته بر شرایط مالی شوهر می باشد پس با این حساب میزان مهرالمثل به وضعیت خانوادگی زوجه و مهرالمتعه به وضعیت مالی شوهر وابسته است.

این مهر به نکاح دائم تعلق دارد و در عقد نکاح موقت جایگاهی ندارد و باید گفت که این مهریه تنها  درموقعیت طلاق به زن  می رسد پس یعنی موقع فوت شوهر و رخ ندادن نزدیکی این مهر به زن نمی رسد.

نکات مهریه

مهریه باید دارای مالیت باشد  یعنی باید ارزش مالی به همراه داشته باشد اموال مثل پول و سکه  و یا طلا و ملک وماشین  شما می توانید انجام عمل یا فعالیتی را به عنوان مهریه حساب کنید مثل تعلیم حرفه و یا فعالیت خاصی

در صورت فوت شوهر باز هم مهریه به زن تعلق میگیرد و بایستی از ترکه شوهر پرداخت گردد.

وکیل ارث در شیراز در این خصوص میگوید:مهریه به ارث هم خواهد رسید وراث اجازه دارند برای سهم الارث خود مطالبه مهریه کنند.

خیانت کردن داشتن رابطه نامشروع زن خللی در استحقاق حق زن برای مطالبه مهریه ایجاد نمی کند  یعنی اگر زن رابطه نامشروع داشته باشد و ثابت گردد باز هم میتواند مهریه را اخذ کند.

مهریه را میتوان قبل از هر بدهی دیگری از بدهکار که منظور همان  زوج است گرفت این وضعیت به خاطر حساسیت کانون خانواده و رابطه بین زوجین است از لحاظ دیگر مورد حمایت قرار دادن زن در قانون سبب این امتیاز شده است

امکان بذل یا بخشش مهریه هم به صورت جزئی و کلی وجود دارد

همانطور که عرض کردیم خدمتتان مهریه باید مالیت داشته باشد مثل ملک که بنظر اینجانب یکی از بهترین و قطعی ترین مهریه ها املاک هستند لکن جهت راهنمایی بیشتر در زمنیه مهریه در صورتی که ملک باشد میتوانید با وکیل ملکی در بندرعباس یا وکیل ملکی در شیراز مشورت لازم و کافی را داشته باشید.

وکیل مهریه در بندرعباس
وکیل مهریه در بندرعباس

مهریه از دیون ممتازه می باشد یعنی پیش از هر بدهی دیگری قابل اخذ می باشد و بر هر طلب دیگری هم برتری دارد پس با این حساب اولویت با پرداختن مهریه است و بعد دیگر بدهی ها.

ملاک میزان مهریه موقع انجام عقد نکاح می باشد نه پس از آن یعنی اگر در موقع عقد مقدار مهریه سیصد سکه بود  و پس از ازدواج مهریه به چهارصد سکه  افزایش یافت تنها مهریه ای که در موقع عقد حاصل شده مورد حمایت قانون خانواده است  و اضافه آن تنها به عنوان صلح و یا هبه قرار می گیرد.

ارتباط مهریه با طلاق چیست؟ آیا بدون پرداخت مهریه میتوان طلاق گرفت؟در این باره:جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با وکیل طلاق در شیراز یا وکیل طلاق در بندر عباس به صورت 24 ساعته و آنلاین در ارتباط باشید و مشورت کنید.

مطالبه مهریه از دادگاه حقوقی

مهریه در سند رسمی ازدواج قید می شود از مزیت های این کار می‌توان به این مورد اشاره کرد که این سند جزو سند لازم الاجرا حساب میشود از ویژگی های سند لازم الاجرا این نکته می باشد که از راه دفترخانه تنظیم سند ازدواج و گرفتن اجرائیه و رجوع به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت آن را به اجرا نهاد.

حتماً احتیاجی نیست که از راه دادگاه وارد شد پس با این وجود ویژگی اصلی اسناد لازم الاجرا از جمله سند ازدواج این موضوع است که هم از راه اداره ثبت و بدون مراجعه کردن به دادگاه قابلیت وصول دارند و هم از راه مراجعه کردن به دادگاه حقوقی انجام میشود.

اگر که راه دادگاه حقوقی خانواده انتخاب شد زن می تواند با داشتن یک وکیل مهریه  یا یک وکیل خانواده از جمله وکیل خانواده در بندرعباس یا وکیل خانواده در شهر دیگر همچون وکیل خانواده در شیراز و دریافت مشاوره حقوقی خواسته خود را که همان میزان مهریه است در برگ‌های مخصوص دادخواست بنویسد و مهریه خود را از راه دادگاه محل اسکان همسر و محل اسکان خود در حالت زندگی کردن در محلی به غیر از محل سکونت شوهر تقاضا نمایند که پس از مطرح شدن دعوا دادگاه شوهر را به پرداختن مهریه مجبور می کنند.

مطالبه مهریه از اجرای ثبت

نخست باید اصل قباله ی ازدواج و کپی آن را به همراه داشت و به دفتر عقد و ازدواج درج شده در عقدنامه و شناسنامه رجوع کرد. البته امکان دارد آدرس دفترخانه تغییر پیدا کرده باشد و یا اصلاً فراموش شده باشد که دفتر ازدواج مورد نظر کجا قرار داشته و یا سردفتر ازدواج از دنیا رفته باشد.

در این خصوص باید به کانون سردفتران ازدواج و طلاق یا اداره ی ثبت شهر مربوطه به منظور یافتن نشانی جدید یا کفیل دفترخانه رجوع نمود. بعد از پیدا کردن دفتر ازدواج به دنبال تقاضای کتبی از سردفتر درخواست صدور اجراییه می گردد. اما این که تقاضای اجرای کل مهریه شود یا بخشی از آن نکته  ی بسیار مهمی است  باید در نظر داشت که درخواست مهریه را به اجرا درآوردن از اداره ی ثبت فقط در دو حالت ممکن است؛ اول آن که مرد را ممنوع الخروج نمود و دوم مرد اموالی به جز مستثنیات دین برای توقیف داشته باشد. سردفتر بعد از تقاضای کتبی زن یا وکیل دادگستری زوجه، اجراییه و اندازه ی مهریه درخواست شده را صادر و به آدرس مرد که در عقدنامه قید شده است به واسطه ی پست می فرستد.

امکان دارد که این پرسش به ذهن بیاید که آدرس درج شده در عقدنامه راجع به قدیم است و مرد الان نقل مکان نموده و امکان ابلاغ نیست .؟

در پاسخ باید اشاره داشت که فرقی نمی کند و فرستادن اجراییه به نشانی مرد که در عقدنامه ذکر شده است کافی است و اگر مرد انتقال یافته باشد یا نشانی اشتباه باشد اهمیتی ندارد. به دنبال آن باید به اداره ی ثبت احوال  شهری که دفتر رسمی ازدواج در آن جا قرار گرفته رجوع نمود و در آن جاست که تعیین می شود برای چه مقدار از مهریه مرد را ممنوع الخروج می نماید و در ازای چه مقدار دیگر درخواست توقیف اموال او را خواهید داشت. هر مال منقول و غیرمنقول راجع به مرد را امکان دارد مورد درخواست توقیف قرار داد اما باید در نظر گرفت که مال زوج از دسته ی  مستثنیات دین نباشد و گرنه با اعتراض مردم و وکیل او مال از توقیف آزاد  می شود.

امکان دارد که مال مربوطه برای توقیف در شهر دیگری به جز شهر اداره ی ثبتی باشد که در آن قرار گرفته است . مثلاً عقد ازدواج در شهر شیراز انجام شده اما زن و شوهر در تهران ساکن هستند و مال مورد نظر یک منزل مسکونی در کرج باشد. در این جا اداره اجرای ثبت شهر شیراز به اداره اجرای ثبت کرج نیابت برای توقیف ملک و ارائه ی عملیات اجرایی راجع به آن صادر می نماید.

مهریه 110 سکه به چه معناست؟

یکی از بحث ‌برانگیزترین موضوعات درباره ی  مهریه تعداد و مقدار سکه های درج شده در عقدنامه با عنوان رسمی مهریه می باشد. در این حوزه انواع پیشنهادات بیان شده است که بالاخره عدد ۱۱۰ سکه بهار آزادی در طرح جدید عملاً مورد نظر قرار گرفته است. با توجه به این تصویب جدید شخص داماد قادر است رقم مهریه ی عروس را تا هر اندازه که مورد نظرش است مقدر کند. اما تنها تا ۱۱۰ سکه ی آن دارای ضمانت اجرای کیفری خواهد بود و بیشتر از ۱۱۰ سکه این ضمانت کیفری را ندارد و شخص به منظور عدم پرداخت آن زندان نمی شود.

مثلا فرض کنید مهریه ی زنی ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی می باشد زن اندازه ی ۵۰۰ سکه را به واسطه ی دادگاه مطالبه می نماید و در نهایت رای صادره ۲۰۰ سکه را لازم به پرداخت می شناسد. در مرحله ی اجرای حکم پس از صدور اجراییه زن قادر نیست اموالی از مرد را به دادگاه ارائه کند و استعلام از بانک مرکزی و اداره ثبت نشان دهنده ی آن است که مرد این اموال را ندارد. به دنبال آن شوهر تقاضای اعسار از پرداخت یک دفعه ی مهریه را به دادگاه تقدیم می نماید و با توجه به شهادت شهود و بیان این که مال منقول و غیرمنقول ندارد مدعی اعسار و تقسیط مهریه خواهد شد. دادگاه بعد از شنیدن بیانات زن و شوهر و با عنایت به شغل شوهر  پنجاه سکه پیش پرداخت و هر سه ماه یک سکه تمام بهار آزادی رای می دهد که شوهر باید آن را پرداخت کند. اگر مرد قبل از پرداخت ۵۰ سکه و  اقساط تا اندازه ی ۱۱۰ سکه نپردازد دادگاه به تقاضای زن باید حکم جلب او را صادر نماید.

وکیل مهریه در بندرعباس
وکیل مهریه در بندرعباس

بهترین وکیل مهریه در بندرعباس

وکیل خانواده لازم است که اطلاعات کامل در حیطه موضوعات حقوق خانواده داشته باشد که یکی از آنها همین موضوع مهریه می باشد  بهترین وکیل مهریه وکیلی است که در آن شهر یا کشور وکیل مجربی در تخصص مهریه شناخته شوند

او باید آشنایی کامل با علم حقوق و بحث مهریه داشته باشد و بهترین راه حل و فنون را در جهت درست دفاع کردن از موکل خود استفاده کند.

یکی دیگر از مواردی که بهترین وکیل مهریه باید از آن برخوردار باشد مهارت و قابلیت علمی و فنی برای انجام امر موضوع وکالت می باشد.

اشتغال در حرفه وکالت همانند دیگر مشاغل تخصصی و حرفه‌ای دیگر احتیاج به آگاهی علمی و آشنایی با مهارت های فنی دارد.

در حقوق ایران هم بر اساس ماده پانزده  قانون وکالت مصوب سال هزار و سیصد و پانزده  اشتغال به وکالت همانند حرفه های پزشکی و کارشناسی مشروط به دریافت پروانه از کانون وکلا میباشد.

به عبارت دیگر همانگونه که یک وکیل دادگستری به فرض بهترین وکیل مهریه که موضوع ما در اینجا است همانند هر صاحب فنی و حرفه مشابه دیگر مثل پزشکی و مهندسی به اتکا بر دانش و تجاربی که کسب کرده است به منظور محصول کار فکری خود ارزش والایی قایل است بر همین اثر جامعه هم برای وی جایگاه ویژه ای در بین قشرهای مختلف مردم منظور می‌نماید  در مقابل جامعه این انتظار را از او دارد انجام کار و وظایف محوله به او  در نهایت مهارت و دقت علمی و عملی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *