وکیل پایه یک دادگستری در شیراز

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0917-439-37-54)

وکیل پایه یک دادگستری در شیراز:

امروزه در کل جوامع بشری برقراری قوانین و مقررات سبب شده تا افراد روزانه با مسائل و مشکلات حقوقی مواجه شوند که خیلی از آن ها به شکل ناخواسته روی می دهد و علت عمده ارتکاب آن ها بی اطلاعی و عدم آگاهی از موضوعات حقوقی می باشد.

در خیلی از موارد افراد احتیاج دارند تا شخص متخصصی به منظور احقاق حق آن ها در محاکم حقوقی اقامه دعوا کند. آن شخص وکیل دادگستری خواهد بود. وکیل دادگستری در واقع شخصی است که از سوی فردی دیگر که موکل خوانده می‌شود، به منظور انجام امور حقوقی متفاوت انتخاب خواهد شد و طبق قوانین حقوق مدنی عقد وکالتی که میان آن ها منعقد می‌شود، وکیل از حقوق موکل دفاع خواهد کرد.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

مراحل وکالت:

شخص با شرکت در کنکور علوم انسانی و مجاز شدن انتخاب رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق قادر است، دوره کارشناسی این رشته را بگذراند. دروسی را که در این رشته تدریس می شود، دانشجوی حقوق را با قوانین و مقررات آشنا می‌کند و سبب می‌شود بتواند از این دروس در آینده استفاده  کند و اطلاعات خود را افزایش دهد. در کشور ایران از دو مسیر می توان به شغل وکالت دست یافت. یکی از این مسیرها کانون وکلای دادگستری یا اسکودا و دیگری مرکز مشاوران یا به عبارت سال های جاری مرکز وکلا است که به قوه قضاییه وابسته می‌باشد.

هر یک از این دو سازمان یک بار در سال آزمون برگزار می نمایند. 

 دوره کارآموزی و اختبار

بعد از آن که شخص در آزمون وکالت پذیرفته شد، تکلیف دارد که در دوره کارآموزی که به منظور این شغل در نظر گرفته شده است، شرکت نماید تا تجربیاتی را زیر نظر وکیل سرپرست خود کسب کند تا بعد از آن بتواند مستقلاً شغل خود را آغاز نماید. دوره کارآموزی یک  کارآموز وکالت ۱۸ ماه می باشد. اما شخص قادر است در این باره پرونده های حقوقی را بپذیرد و حق الوکاله بگیرد.

بعد از آن که فرد دوره کارآموزی را گذراند، یک آزمونی تحت عنوان آزمون اختبار مقابل خود خواهد داشت.. بنابراین به طور خلاصه  برای وکیل شدن ضرورت دارد شخص دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوقی باشد. این رشته در واقع زیرمجموعه علوم انسانی تلقی می‌شود و از این روش می توان وارد دنیای وکالت شد. بعد از این که شخص مدرک را دریافت کرد و مردان هم خدمت سربازی را گذراندند می توانند در آزمون وکالت شرکت نموده و رتبه و نمره قبولی را اخذ کنند و وارد دوره کارآموزی شوند.

انتخاب وکیل پایه یک در شیراز:

وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که بعد از عبور از دوره لیسانس و دریافت مدرک در زمینه حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی، در امتحان کارآموزی کانون وکالت که یک بار در سال برگزار می شود موفق شده است و بعد از قبولی در آن باید استعلاماتی مثل عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه کیفری و غیره را از پزشک قانونی و  نهادهای امنیتی اخذ نماید.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

بعد از آن که در آزمون موفق شد و استعلامات لازم را دریافت نمود کارآموز وکالت خواهد شد و به منظور این که تبدیل به وکیل پایه یک دادگستری شود، باید نزد یک وکیل متخصص و باتجربه تحت عنوان وکیل سرپرست مشغول به کار شود و به عنوان کارآموز انجام وظیفه نماید و با شرکت در جلسات دادرسی در همه حوزه‌های حقوقی کسب تجربه نماید. مضاف بر آن کاراموز وکالت باید در جلسات آموزشی که از سوی کانون وکلا یک بار در هفته برگزار می‌شود، نیز شرکت نماید و در مهارت های کامپیوتری نمره قبولی به دست آورد.

در مرحله بعد، بعد از گذراندن دوره های فوق باید در آزمون اختبار شرکت نماید و در این آزمون که در دو بخش شفاهی و کتبی برگزار می شود، رتبه مناسب و پذیرش را به دست آورد. بعد از به دست آوردن نمره قبولی در این  آزمون در مراسمی به عنوان مراسم تحلیف شرکت نموده و بعد از قسم خوردن به شکل رسمی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری شناخته می شود.

به منظور آن که یک شخص به وکیل پایه یک دادگستری تبدیل شود، باید مراحل سختی را طی نماید و در آزمون های مختلف نمره قبولی به دست آورد. از همین مطلب می‌توان به این نتیجه رسید که هر شخص قادر نیست به عنوان وکیل پایه یک دادگستری معرفی شود و شخصی که این عنوان را به دست آورد، متخصص در زمینه مسائل حقوقی محسوب می‌شود و بدون تردید کمک گرفتن از اشخاص متخصص در هر حوزه این امکان را به افراد می ‌دهد که در روند رسیدگی به مسائل مختلف حقوقی سرعت بیشتری داشته باشند.

اما بسیاری از افراد به علت های مختلف از رجوع به وکیل پایه یک دادگستری خودداری می‌کنند و در نهایت هم از این موضوع پشیمان می شوند. باید اقرار نمود که یاری جستن از وکیل پایه یک دادگستری ضمن آن که فشار روحی روانی را کم می کند، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه های موکل خواهد شد. بنابراین پیشنهاد گروه حقوقی دادسرایار همواره بر این است که در رسیدگی به امور کیفری و حقوقی به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه نمود.

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری در شیراز و وکیل پایه دو دادگستری در شیراز:

مهمترین فرق بین وکیل پایه یک و دو دادگستری در نحوه قبولی آن ها در آزمون وکالت می باشد. شخصی که موفق به قبولی در آزمون وکالت کانون وکلای ایران شود  وکیل پایه یک دادگستری خواهد بود و فردی که در آزمونی که از طرف قوه قضاییه  برگزار می شود، موفق به کسب نمره قبولی گردد وکیل پایه دو دادگستری شناخته می شود.

کانون وکلای ایران یک نهاد مستقل و غیر وابسته  می باشد که قبل از انقلاب اسلامی تاسیس شده است. قبولی از طرف قوه قضاییه درست است که دارای مشکلات و پیچیدگی هایی می باشد اما نسبت به آزمون کانون وکلای ایران ساده‌تر است و به همین جهت درجه اعتبار آن نسبت به وکیل پایه یک دادگستری کندتر خواهد بود. از جمله تفاوت های دیگر میان وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری در قدرت قبول دعاوی می باشد. به این شکل که وکیل پایه یک دادگستری قادر است همه دعاوی و همه مراحل آن ها را قبول کند. در صورتی که حوزه فعالیت وکیل پایه دو دادگستری منحصر به موارد محدودی شده است.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

محدوده فعالیت وکیل پایه یک دادگستری:

وکیل پایه یک دادگستری قادر است به وکالت در حوزه‌های مختلف بپردازد و در دعاوی گوناگون حضور موثر داشته باشد و بعضی از این دعاوی که او می‌تواند در آن حاضر شوند عبارتند از موارد زیر که شرکت داده می شود:

وکیل خانواده:

وکیلی که در اموری مثل طلاق، مهریه(وکیل مهریه در شیراز)، طلاق توافقی، نفقه، حضانت کودکان و استرداد جهیزیه و غیره قادر است راهنما باشد، وکیل پایه یک دادگستری خواهند شد.اما میتوانند در یک رشته تخصصی کار کنند که بعضی از وکلا مخصوصا بانوان که وکیل در شیراز هستند این رویه را پیش گرفته اند و به عنوان وکیل طلاق در شیراز شناسایی میشوند.

وکیل ملکی:

شخص وکیل پایه یک دادگستری در زمینه هایی مثل سند رسمی و الزام به اخذ پایان کار و وقف و سرقفلی و قرارداد اجاره و غیره فعالیت خواهد نمود.برای اطلاعات بیشتر در زمینه گواهی انحصار وراثت و یا املاک نیز پیشنهاد میشود که قبل از هر اقدامی که میخواهید انجام دهید با وکیل ملکی در شیراز و یا وکیل ملکی در بندر عباس مشورت نمایید.سایت دادیار نیز در این زمینه کمک شایانی به شما عزیزان مینماید.

وکیل مهاجرت:

وکیلی که در امور راجع به مهاجرت، مشاوره در اختیار افراد قرار می‌دهد و یا این که از قوانین مکانی که قرار است مهاجرت به آن مکان صورت بگیرد، مطلع است وکیل مهاجرت خواهد بود. فعالیت وی یکی از حوزه‌های فعالیت وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

وکیل مالیاتی:

به منظور پیشگیری  از محکومیت به جرایم سنگین مالیاتی شخص قادر است از یک وکیل پایه یک دادگستری در این حوزه بهره ببرد.

 وکیل ثبت احوال:

وکیل پایه یک دادگستری این امکان را دارد که در حوزه های مختلف راجع به ثبت احوال مثل تغییر نام و نام خانوادگی و حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق و دریافت گواهی خود و غیره مشاوره و راهنمایی لازم را ارائه نماید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق میتوانید به سایت دادیار مراجعه نموده و با وکیل طلاق در بندر عباس و وکیل طلاق در اصفهان مشورت نمایید.

وکیل چک و سفته:

برای رسیدگی به امور راجع به چک و سفته برگشتی و موضوعاتی از این قبیل باید یک وکیل پایه یک دادگستری را در اختیار داشت.

حق الوکاله وکیل پایه یک در شیراز:

موکل باید حق الوکاله وکیل را به شکل ابطال تمبر پرداخت نماید. اصولاً وکلا در قرارداد وکالت تعرفه را بر اساس آیین نامه تعرفه حق الوکاله و هزینه دادرسی هم قید می‌کنند و در قرارداد مالی که از قرارداد وکالت جدا نمی باشد، حق الوکاله مورد درخواست را مشخص می نماید. ولی باید این نکته را در نظر داشت که یک نسخه از آن قرارداد مالی که به امضای وکیل و موکل می رسد در نزد موکل قرار بگیرد. برخی از دعاوی از آن جایی که حق الوکاله بالایی را می طلبد، پرداخت آن از سوی موکل در چند مرحله صورت می پذیرد. مثلاً صرف طرح دعوا و ثبت دادخواست(ابطال دادخواست)، موکل باید یک مقدار مشخصی از حق الوکاله را که در قرارداد وکالت ذکر شده پرداخت کند و وقتی رای بدوی صادر شد بخش دیگری از حق الوکاله را پرداخت نماید. همه این ها با رضایت بین وکیل و موکل صورت می گیرد.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

وظایف وکیل پایه یک در شیراز:

 وظایفی که یک وکیل باید انجام دهد به شرح زیر است:

– وکیل باید در دادگاه به عنوان نماینده موکل حضور یابد و از او دفاع کند.

-وکیل باید اموری که در وکالت نامه درج شده است را پیگیری نماید.

-وکیل باید پیش نویس ها و نامه ها و قراردادهای را برای قید در پرونده فراهم نماید.

-وکیل باید مستندات و مدارک راجع به پرونده را برای اقامه در دادگاه به منظور دفاع از موکل جمع‌آوری و نگهداری کند. وکیل باید در جلسات و  مذاکره ها به منظور بررسی بیشتر و پرونده یا بیان توضیحات یا استدلال و مدارک به ذینفعان شرکت نماید. وکیل باید به مراجعه‌کنندگان مشاوره حقوقی بدهد.

-وکیل باید نتیجه موضوعات را با بهره گیری از دانش و رویه قضایی مورد تحلیل و سنجش قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *