وکیل در داراب

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0917-439-37-54)

به درخواست مخاطبین عزیز ار وکیل در داراب تقاضا کردیم در مورد ملک و املاک  توضیح دهد:

وکیل در داراب وکیل در نی ریز در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است. و کیل در زرین دشت نیز در زمینه های فوق فعال میباشد که در صورت نیاز میتوانید تماس حاصل فرمایید

منظور از دعاوی ملکی چیست؟

وکیل ملکی در شیراز در این زمنیه توضیح میدهد دعاوی ملکی عنوانی می باشد که به آن دسته از دعاوی تعلق می‌گیرد که به موضوع ارتباط میان اموال غیرمنقول و انسان مربوط می شود. در واقع اموال غیر منقول آن دسته از اموالی هستند که امکان جابجایی و تغییر مکان ندارند .مقصود از دعاوی ملکی و دعاوی مربوط به املاک و اموری می باشد که در آن موضوع خواسته یک ملک است یا منشا اختلافات دو طرف حاصل از یک ملک یا مال غیر منقول می باشد. مثل زمین آپارتمان، مغازه، عمارت، خانه دربستی، باغ و نظیر این موارد. دعاوی ملکی خصوصیات خاصی دارند.

وکیل در داراب
وکیل در داراب

از جمله این که در دادگاه محل وقوع ملک اقامه می شوند و هزینه دادرسی دعاوی ملکی بر طبق قیمت منطقه‌ای مورد محاسبه قرار می‌گیرد نه قیمت معامله یا قیمت واقعی. وکلای ملکی دادگستری به شکل تخصصی به این دعاوی وارد می شوند. به عبارت دیگر با توجه به سابقه و تجربه، یک وکیل می تواند متخصص در دعاوی ملکی می باشد.

از جمله مواردی که در حوزه دعاوی ملکی بسیار با آن ها مواجه می شویم عبارتند از فسخ قرارداد و افراز و تقسیم املاک مشاع و اخذ دستور فروش ملک مشاع و اخذ به شفعه و تخلیه و خلع ید و رفع ممانعت از حق و رفع مزاحمت از حق و تجویز انتقال منافع و دعاوی مربوط به منابع طبیعی و دعاوی راجع به شهرداری و نیز دعاوی ملکی شامل مطالبه حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت و الزام به فک رهن و اخذ پایان کار و اخذ صورت مجلس تفکیکی و تعدیل اجاره بها و دعاوی راجع به موقوفات و مطالبه اجرت المثل و تنفیذ مبایعه نامه.

مفهوم ملک

این مفهوم تنوع زیادی دارد. املاک را می‌توان به املاک مشاع و مفروز دسته‌بندی کرد که موضوع خیلی از دعاوی ملکی همین دو مورد است. در تعریف ملک مشاع باید بگوییم که ملک مشاع  ملکی است که بیشتر از یک مالک دارد که در همه جز به جز آن به نسبت سهم خود دارای حق مالکیت است و ملک مفروز ملکی است که در مالکیت یک شخص واقع شده است که آن شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی. وکیل در لار نیز در مورد امور ملکی و تصرف عدوانی توضیحات کاربردی داده اند که شاید برای شما مفید باشد.

مالکیت اشخاص بر املاک هم می تواند به شکل مشاع باشد هم مفروز. مثل مالکیت آپارتمان که بخش اختصاصی آن همان مالکیت مفروز است و بخش مشاع آن شامل راه پله ها حیاط و پشت بام می باشد. اگر شرکای یک ملک مشاع تمایل داشته باشند ملک را از حالت مشاعی در بیاورند، باید درخواست افراز ملک را از اداره ثبت محل وقوع ملک نمایند و اگر ملک غیرقابل افراز تعیین شود با رجوع به دادگاه و اخذ دستور فروش ملک را از طریق مزایده و بر اساس قیمت کارشناسی می‌فروشند و قیمت آن را تقسیم می کنند.

وکیل در داراب
وکیل در داراب

به منظور این که ملکی افراز شود، باید حالت اشاعه برقرار باشد. در صورتی که در تفکیک، حالت اشاعه ضرورت ندارد. در افراز تعداد مالکین مشاع باید دو نفر یا بیشتر باشند. در حالی که در تفکیک حتی یک نفر هم که مالک شد همان صاحب ملک است و در صورتی که از نظر قانونی اجازه به تفکیک ملک داشته باشد می‌تواند آن را به قطعات متعدد تقسیم نماید.

وکیل ارث در شیراز حقوق معین و مشخصی را برای حل مشکلات به کار گرفته و میگوید:جایی که با عنوان عرصه و اعیان مواجه می شویم که مثلاً زن فقط از اعیان ارث می برد که البته در قانون جدید از هر دو مورد ارث  می‌برد، مقصود ملک غیر منقول است. در هر ملکی بنایی ساخته شده زمین عرصه است و بنای احداثی آن اعیان خواهد بود. که گاهی ممکن است مالک اعیانی از مالکیت عرصه سهم نداشته باشد یا برعکس.

حقوق افراد در املاک

وکیل در فسا  این گونه میگوید که وکیل ملکی باید به طور کامل به حقوق اشخاص در املاک تسلط داشته باشد. حقوق راجع به افراد در املاک به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 اول حقوق مربوط به شخص مالک

حق تصرف و تسلط بر اموال

مالک هر شکل تصرف و بهره برداری از ملک خود را می تواند انجام دهد. به شرطی که برای افراد ثالث یا همسایه ها مزاحمت نداشته باشد و این تصرف در حد متعارف و معمول باشد. در این صورت هیچ کس حق ندارد که جز به دستور قانونی، مال را از تصرف مالک خارج کند.

مالکیت بر آثار ملک یا محصول ملک

همه گیاهان و درختانی که در ملک رشد می کنند یا میوه هایی که به درختان ملک تعلق دارند در مالکیت صاحب آن قرار می گیرند.

وکیل در داراب
وکیل در داراب

دوم حقوق راجع به اشخاص ثالث که در مورد شخص دیگری واقع شده است

مثل حق انتفاع و حق وقف و حق ارتفاق

علت اهمیت وکیل ملکی

شیوه طرح دعوا و بیان شکایت در انواع دعاوی حقوقی و کیفری در رسیدگی به آن و دریافت نتیجه بسیار مهم است. زیرا می‌تواند نتیجه پرونده را به شکل کلی تغییر دهد و به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی در دعاوی ملکی و دریافت نتیجه مطلوب و البته صرفه جویی در زمان بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل ملکی با پیشینه و سابق مشورت نموده و از نظرات و کارهایی که می توان انجام داد آگاهی یافت. همچنین با توجه به این که در دعاوی ملکی برخی اوقات حقوق دوطرف جابجا می شود .

در این صورت رسیدگی به پرونده دچار اختلال می گردد. این دسته از امور حقوقی را باید به متخصصین آن سپرد تا دعوا را به درستی انجام داده و پیگیری‌های لازم را بکنند.   بنابراین همان طور که گفته شد دعاوی حوزه ملکی به سبب حساسیت زیادی که دارند، نیازمند حضور وکیل ملکی با تجربه در پرونده های ملکی می باشد. که پیشرفت پرونده و دریافت نتیجه مطلوب در زمان مناسب را تامین نماید.

ویژگی های وکیل متخصص امور املاک

در جهت بررسی ویژگی های وکیل ملکی باید توجه داشت که وکیل املاک سابقه زیادی در دعاوی مربوط به املاک داشته باشد چرا که تجربه در این گرایش از علم حقوق بسیار پر اهمیت است همانطور که مشخص است دعاوی مربوط به املاک از جمله دعاوی پرهزینه و بسیار مهم است با توجه به افزایش قیمتهای املاک  موضوع دعاوی مربوطه بسیار ارزشمند بوده بدیهی است هرچه تجربه وکیل متخصص ملکی در این دعاوی بیشتر باشد نحوه دفاع دقیق تر و کامل تر خواهد بود .

قوانین مربوط به دعاوی ملکی مورد اشاره قرار گرفت در خصوص دادگاه نیز باید بیان شود قالب دعاوی ملکی در دادگاه عمومی و حقوقی محل وقوع ملک ، ثبت و رسیدگی می گردد .

وکیل در داراب
وکیل در داراب

در مواردی اداره ثبت اسناد و املاک اقداماتی در خصوص دعاوی ملکی به انجام می رساند یکی از مواردی که اداره ثبت اسناد و املاک لازم به ورود است مباحث در خصوص تعیین تکلیف افراز یا عدم افراز اموال مشاعی است که سابقه ثبتی دارند مطابق قانون ، اداره ثبت می بایست تعیین تکلیف در این خصوص نماید که ملک مشاعی قابلیت افراز خواهد داشت یا خیر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *