وکیل در اهرم

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در بوشهر و مشاور حقوقی در بوشهر

(09174393754)

به درخواست مخاطبین عزیز ار وکیل در اهرم تقاضا کردیم در مورد سرقت توضیح دهد:

وکیل در اهرم در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

وکیل سرقت

چنان چه فرد بخواهد از کسی شکایت کیفری در مورد جرم دزدی داشته باشد، باید مراحلی را بگذراند.

اول این که به شکل تلفنی با وکیل جرایم سرقت مشاوره کند. زیرا شکایت کیفری در مورد سرقت نیازمندی تنظیم یک شکواییه  است. چنان چه فرد شاکی اطلاعات درست و کافی در مورد تهیه شکواییه نداشته باشد، باید به شکل حضوری با وکیل دزدی مشورت کند.

دوم این‌که فرد اگر تمایلی به حضور در دادگاه یا وقت مقتضی جهت شکایت نداشته باشد، می تواند به وکیل متخصص سرقت وکالت دهد که امور شکایت را انجام دهد و به منظور این که وکالت را به شخص وکیل اعطا کند باید مدارکی از جمله شناسنامه و کارت ملی و هر سند و مدرک و دلیلی که نشان دهنده سرقت انجام گرفته شده باشد را در اختیار او قرار دهد.البته شایان به دکر است که میتوانید با وکیل در شراز مشورت کنید.

وکیل در اهرم
وکیل در اهرم

نمونه رای سرقت حدی

آقایان 1 …. 2…3…4…  به اتهام شرکت در سرقت با شکایت مال باخته ها که نام آن‌ها در رأی ذکر شده است تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و پرونده در شعبه … مطرح و با توجه به اقرار متهمین .. که حکایت از شرکت در سرقت دارد و هتک حرز و خارج نمودن اموال مسروقه از حرز و درخواست شکات براجرای حد شرعی قطع دست بر آگاهی به حرمت و عدم اجبار و اکراه و اضطرار در موقع سرقت و با عنایت به وجود همه ی شرایط، حد شرعی در متهم …. و انکار مشارکت  و عدم احراز شرایط اجرای حد شرعی چون متهم محل‌های سرقت را شناسایی و به مأمورین گزارش نموده و مأمورین هماهنگی محل وقوع سرقت را با سرقت‌های متهم تأیید نموده‌اند.

بر این اساس دادگاه جرم انتسابی به متهم ردیف اول از ناحیه دادگاه شعبه…کیفری … محرز و مسلم است و با استناد  به مواد قانونی 197 و 198 و 199 و 200 و 201 و 656 و 667 از قانون مجازات اسلامی متهم ردیف اول … را در دادنامه شماره…. به قطع سه انگشت دست و سایر متهمین را هر کدام به سه سال حبس با احتساب ایام بازداشتی قبلی و 74 ضربه شلاق و همه متهمین را به طورمساوی به رد مال شکات که رضایت نداده اند محکوم نموده است.

رأی صادره نسبت به آقایان ….. حضوری و نسبت به بقیه غیابی دانسته است و پس از اعتراض پرونده در شعبه ….. دادگاه تجدیدنظر استان .. مطرح و دادگاه در رابطه با قطع دست، دیوان‌عالی کشور را صالح دانسته و پرونده به این شعبه از دیوان‌عالی کشور ارسال شده است.

سرقت یکی دیگر از مهم ترین جرایم  علیه اموال و مالکیت اشخاص است متاسفانه در جامعه ما سرقت افزایش یافته است. قانون مجازات اسلامی ما مصوب سال هزار و سیصد و نود  و دو  در ماده دویست و شصت و هفت  در مورد سرقت گفته است  که عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر.

وکیل در اهرم
وکیل در اهرم

عناصر اصلی جرم سرقت از این قبیل می باشد یعنی برای این که  جرم سرقت اتفاق بیفتد سه رکن اساسی لازم است:.

ابتدا از عنصر مادی شروع می کنیم به عملی که از طرف فرد باید انجام شود تا جرم حاصل شود عنصر مادی می گویند در جرم سرقت عنصر مادی به شکل ربودن  به معنی جا به جا کردن  و برداشتن و هم چنین  مخفی بودن عمل ربایش می باشد  بنا بر این  برای جرم سرقت لازم است که سارق فاقد رضایت مالک و یا متصرف به صورت علنا و یا  مخفیانه مال فرد دیگر را  برباید.

حال به  عنصر معنوی می رسیم  فرد برای انجام دادن یک جرم باید قصد بر انجام دادن آن را داشته باشد یعنی از قبل برای آن تصمیم گرفته باشد که به غیر از تصمیم به دزدیدن مال یعنی سوء نیت عام بایستی قصد مالک شدن آن مال یعنی سوء نیت خاص را داشته باشد بنا بر این گفته برای این که فرد مرتکب جرم سرقت گردد بایستی نخست قصد انجام دادن سرقت را دارا باشد و دوماً بداند که مالی را که می خواهد بدزدد  متعلق بر فرد دیگری باشد.

عنصر قانونی این منظور را دارد که کاری که در قانون جرم بوده است و برای آن مجازات مشخص شده باشد باید اعلام شود که همه جرایم و مجازات ها احتیاج به این عنصر را دارند و چنان چه عملی در قانون به عنوان جرم باشد مطابق بر این موضوع فرد مجرم را باید مورد مجازات قرار داد.

وکیل در اهرم
وکیل در اهرم

خصوصیات مال مسروقه:

مالی که مورد سرقت قرار می گیرد باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتوان آن را به عنوان سرقت یاد کرد به طور  مثال  مالی که  مورد سرقت قرار می گیرد حتماً بایستی شی بوده باشد  و این که  قابلیت جا به جایی  و منتقل شدن را دارا باشد همچنین لازم است مالی که مورد سرقت قرار می گیرد  در موقع سرقت  متعلق بر  فرد دیگری باشد هم چنین مال مسروقه باید  از مالکیت مالک خود خارج شده باشد و به تصرف فرد سارق در آمده باشد.

همان طور  که چندی قبل هم گفتیم سرقت در قانون به معنای ربودن مال غیر آمده است بنا بر این موقعی که شخصی چه به شکل آشکارا همانند جیب بری و کیف قاپی و چه به شکل پنهانی و به دور از مطلع بودن مالک نسبت به او بودن مال متعلق به دیگری اقدام می نماید  جرم سرقت انجام شده است اما الان می خواهیم ببینیم چه موقع سرقت از نوع حدی می باشد یعنی دقیقاً چه موقعی مجازات سرقت حدی گریبان گیر متهم می شود  سرقت حدی موقعی حاصل  می شود که همه شرایط گفته شده در قانون را داشته باشد:

سه عنصر اصلی سرقت

برای تحقق جرم سرقت سه عنصر اصلی ضرورت دارد:
عنصر مادی :

در جرم سرقت عنصر مادی به شکل ربودن به معنای جابه جا کردن و برداشتن و استیلاء برآن مال و همچنین پنهانی بودن عمل ربایش می باشد، بنابراین لازمه جرم سرقت این است که سارق بدون رضایت مالک یا متصرف به صورت علنی و یا مخفیانه مبادرت به بردن مال دیگری بنماید.
عنصر معنوی:

همان قصد ارتکاب جرم است که علاوه بر سوء نیت عام، قصد تملک بعنوان سوء نیت خاص لازم و ضروری است. برای تحقق جرم سرقت وجود قصد مجرمانه و علم سارق بر مال غیر بودن مال مسروقه حائز اهمیت است بنابراین جرم سرقت یک جرم عمومی است که همواره با سوء نیت محقق می شود.

وکیل در اهرم
وکیل در اهرم

عنصر قانونی:

همان اصل قانونی بودن جرم و مجازاتهاست و آن اینکه باید قانونگذار موضوعی را جرم بداند تا بتوان مرتکب را مجازات کرد و با نبودن عنصر قانونی نمی توان مرتکب فعل را مجازات نمود. بنابراین قانون مجازات اسلامی مهمترین عنصر قانونی جرم سرقت است که تفسیر مجازات هرنوع سرقت را جداگانه بیان داشته که در این مطالب به دلیل محدودیت جایی برای توضیح نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *