وکیل چک در اهواز

وب سایت حقوقی دادیار

وکیل در اهواز و مشاور حقوقی در اهواز

(0917-439-37-54)

وکیل چک در شهر اهواز:

از زمان های قدیم تا به اکنون واسطه های وجود داشته است که مردم از طریق انها کالا دریافت میکنند که یا سکه بوده یا مبادله به صورت کالا به کالا بوده یا پول بوده است.منتها امروزه به دلیل گسترش بانک ها از کارتهای اعتباری و چک بیشتر برای مبادله استفاده میشود.

چک ها امروزه اعتبار و ارزش بیشتری دارند و لذا نمیشود به با خیال اسوده در حالی که حسابمان خالی است چک کشید چرا که امروزه میتوان وضعیت حساب ها را چک کرد و مشاهده کرد که ایا حسابی در وضعیت سفید قراردارد یا قرمز.منتها بسیاری از افراد حتی با وجود چنین موضوعی نیز باز چک صادر میکنند که قطعا از جانب قانون باید با چنین افرادی برخورد شود، که عموما از طرف قانون اولین برخورد ان است که حساب شخص را در ابتدا مسدود میکنند و اجازه داشتن حساب به چنین شخصی را در بانک های دیگر نیز نمیدهند.شایان به ذکر است که شما عزیزان میتوانید مقاله ایی تحت عنوان وکیل چک در شیراز در سایت دادیار را که در همه خصوص اعم از ارکان چک و موضوعاتی که با چک تطابق دارند توضیح داده است اطلاعات لازم را به عمل بیاورید.

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

گاهی اوقات افراد در حسابشان پول دارند و چک صادر میکنند منتها در طی فرایند مشکلاتی که بعدا برایشان بوجود می اید،در حسابشان پولی نیست که شخص دریافت کنند چک ان پول را دریافت کند.عموما برای چنین پرونده هایی بیشتر نیاز به وکیل است چرا که گاهی اوقات فرد ورشکسته شده است که باید از طرف قانون برای چنین شخصی تصمیمی اتخاذ شود.

البته در بعضی از موارد امکان کلاهبرداری نیز در خصوص چک وجود دارد و ممکن است کلاهبرداری به صورت گسترده ای باشد که حتما در چنین موضوعی نیاز به یک وکیل کاربلد خواهید داشت چرا که صرفا شکایت کردن کافی نیست بلکه باید وکیل به صورت و روش های قانونی که میداند متهم را گیر بیندازد.پس در موضوعی مثل چک حتما نیاز به یک وکیل دارید که در خصوص چک مهارت و تخصص داشته باشد که در ادامه با توضیح دادن در مورد چک بیشتر متوجه این امر خواهید شد که چرا نیاز به یک وکیل برای موضوع چک است؟

 معنای چک بلامحل دراهواز:

چک بلامحل در معنای خاص به معنی چکی میباشد که در تاریخ مندرج در  آن مبلغ مندرج درچک صاحب حساب نباشد و به اصطلاح حساب شخص خالی باشد.

موارد ارتکاب شخص متهم به جرم صدور چک بلامحل به صورت زیر چنین میباشد:

۱)صدور چک بلامحل:صاحب حساب چکی صادر کند که تمام یا قسمتی از وجه آن در بانک موجود نباشد.

۲)برداشت وجه از حساب بعد از تاریخ سر رسید.

۳)عدم تنظیم درست و صحیح چک.

۴)صدور کردن چک از حساب مسدود.

۵)دستور عدم پرداخت چک به بانک.

مجازات اشخاص صادر کننده چک بلامحل:

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

مجازات افرادی که چک بلامحل صادر میکنند به شرح زیر چنین است:

۱)زمانی که مبلغ چک کمتر از ده میلیون ریال=مجازات،حبس تا حداکثر شش ماه خواهد بود.

۲)زمانی که مبلغ چک از ده میلیون تا پنجاه میلیون ریال=مجازات متهم،از شش ماه تا یکسال حبس است.

۳)وقتی که مبلغ چک پیش از پنجاه میلیون ریال=مجازات متهم،حبس از یکسال تا دوسال با ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال است.

صدور چک از یک حساب مسدود:

مجازات صدور چک از حساب مسدود قابلیت تعلیق ندارد همچنین بر خلاف صدور چک در حالت عادی که مستلزم احراز سوء نیت مجرمانه نیست،صدور چک از حساب مسدود یک جرم عمدی است و سوء نیت مرتکب یا علم و آگاهی او به بسته بودن حساب بانکی خود در زمان چک باید ثابت شود و بر فرض عدم اثبات این جرم محقق نمیشود.اشخاصی که مدعی هستند چک آنها به روش مجرمانه ای نظیر سرقت و خیانت در امانت تحصیل شده است،میتوانند مطابق ماده ۱۴قانون صدور چک به بانک محال علیه دستور عدم پرداخت صادر کنند.

مهلت شش ماهه برای طرح کردن دعوا چک:

در بعضی از موارد مثل ادعای بدون تاریخ بودن چک یا سفید امضا بودن آن،اثبات ادعا با مدعی است که معمولا باید مدارک یا قرداد یا نوشته ای که حکایت از این تقدم و تاخر داشته باشند به مرجع قضایی ارایه دهد یاحسب در خواست او،مرجع قضایی میتواند موضوع را به کارشناسی و متخصص خط و تحریر ارجاع بدهد.چک از جرایم قابل گذشت است و نیز از جرایم خصوصی تلقی میشود و بدون شکایت دارنده چک،قابل تعقیب نیست و در صورتی که دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت،شکایت نکنند دیگر حق شکایت کیفری نخواهند داشت.

به صورت کلی چک ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

چک ها به چهار دسته تقسیم میشوند که این چهار دسته به شرح زیر چنین میباشد:

دسته اول چک:

چک عادی=چک عادی چکی است که افراد به عهده ی بانک ها به حساب جاری خویش صادر میکنند و دارنده ی این چک ها اعتباری جز صادر کننده آن ندارد.

دسته دوم چک:

چک مسافرتی=در واقع چک مسافرتی چکی است که از جانب بانک صادر میشود و در هر یک از شعب بانکی توسط نمایندگان و کارگزاران آن شعب پرداخت میشود.

دسته سوم :

چک:چک تضمین شده=در اصل این چک به واسطه ی بانک به عهده ی همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین میشود.

دسته چهارم:

چک تایید شده=چک تایید شده از ان دسته چک هایی است که اشخاص عهده ی بانکها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت و تایید میشود.

امروزه برای اطمینان و امنیت بیشتر چک ها و تا حدودی جلوگیری کردن از کلاهبرداری ها چک های صیاد راه اندازی شدند که بسیاری از افراد نسبت به چک های صیاد اطمینان بیشتری دارند،منتها عده ای از افراد نیز از مزایای چک های صیاد غافل هستند و نمیدانند که چک های صیاد مزایای بیشماری دارد که حال در ادامه در خصوص ویژگی های مثبت چک های صیاد صحبت خواهیم کرد.

 

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

ویژگی ها و امنیت چک صیاد:

چک های صیاد سه نوع ویژگی امنیتی خاصی دارند،که باعث میشود افراد جامعه اعتماد لازم را نسبت به این نوع چک ها داشته باشند‌.

اولین مزایا چک صیاد=به طور کلی اندازه و فرمت برگ چک صیاد در تمامی بانک ها به یک اندازه خواهد بود.

دومین مزایا چک صیاد=اطلاعات هویتی صاحب چک و استعلام در شکل باکد دو بعدی بر روی چک درج شده است،که باعث میشود حدالامکان از سوء استفاده های افراد سودجو جلوگیری شود.

سومین مزایا چک صیاد=بر اساس کد یکتا که یک شماره انحصاری برای هر برگ چک صیاد میباشد،این قابلیت را برای شخص گیرنده به وجود می آورد که با یک پیامک بر روی تلفن همراه خود از اعتبار فرد صادر کننده چک اطمینان حاصل کند.

از دیگر مزایا چک صیاد که به شرح زیر چنین است:

۱)خدمت غیر حضوری دریافت چک(در گذشته افراد میبایست برای دریافت چک حضورا به شعب های بانکی مراجعه کنند اما امروزه با وجود چک های صیاد این مشکل برطرف شده است.)

۲)حذف قدرت شعب در صدور دسته چک.

۳)افزایش یافتن اعتبار دسته چک با بررسی دقیق سوابق شخص درخواست کننده چک.

۴)رفع شدن مشکل چک های جعلی و کاهش مخاطرات جعل برگه.

۵)دریافت استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء(این موضوع باعث جلوگیری کردن از یکسری از افراد سودجو میشود.)

۶)عدم ارائه دادن دسته چک به افراد دارای سوء عملکرد(افرادی که در گذشته با سوابق نه چندان خوب همچون داشتن چک برگشتی در حساب خود میتوانستند، دسته چک های عادی را دریافت کنند،منتها برای دسته چک های صیاد به این صورت نمیباشد که افراد به سرعت دسته چک صیاد داشته باشند و انرا دریافت کنند و میشود گفت که مهم بودن سوابق افراد برای دریافت چک صیاد یکی از مهم ترین مزایای چک صیاد است.)

 استعلام گرفتن برای چک صیاد به چه صورت است؟

برای امنیت بیشتر چک ها در سامانه های بانکی امکانی فراهم شده است که افراد با ارسال کردن شناسه ی ۱۶رقمی درج شده در روی چک های صیاد به سامانه ی پیامکی۷۰۱۷۰۱ از وضعیت اعتباری شخص صادر کننده چک در حد نیازمطلع شوند.

بعد از انجام دادن این کار پیامکی برای افراد ارسال میشود که اشخاص صادر کننده چک را در طبقه بندی متفاوتی قرار میدهد که بر اساس این طبقه بندی مشخص خواهد شد که تا چه میزان میتوان به شخص صادر کننده چک اطمینان کرد.برای اشنایی شما طبقه بندی افراد را در قسمت زیر نام برده ایم.

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

طبقه بندی افراد صادر کننده چک صیاد:

وضعیت سفید صادر کننده چک:صادر کننده سابقه چک برگشتی را نداشته و اگر که سابقه ای داشته است تماما رفع شده است.

وضعیت زرد صادر کننده چک:صادر کننده یک فقره چک برگشتی یا مبلغ پنجاه میلیون ریال تعهد برگشتی دارد‌.

وضعیت نارنجی صادر کننده چک:دو تا چهار فقره چک برگشتی یا دویست میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت قهوه ای صادر کننده چک:شخص صادر کننده چک دارای پنج تا ۱۰فقره چک برگشتی یا پانصد میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت قرمز صادر کننده چک:شخص صادر کننده تا ده فقره چک برگشتی دارد و بالای پانصد میلیون ریال تعهد برگشتی دارد که اعتماد به چنین فردی اصلا درست نیست،حتی اگر با ان شخص نسبت نزدیکی نیز داشته باشید بهتر است نسبت به چنین حسابی به صورت عاقلانه تصمیم گیری کنید تا در اینده درگیر موضوعاتی مثل شکایت نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *