رابطه نامشروع چیست؟

وب سایت حقوقی دادیار به معرفی و بررسی تخصصی رابطه نامشروع چیست؟ و شرایط رابطه نامشروع پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه رابطه نامشروع

روابط نامشروع در کشورها و فرهنگ‌ها و ادیان مختلف از تعاریف متفاوتی برخوردار است. به شکل کلی وقتی زن و مرد نامحرم از مرزهای یک رابطه عادی رد می شوند، رابطه نامشروع ایجاد می گردد. یعنی وقتی که به انجام اموری می پردازند که خلاف شرع  قوانین فعلی کشور است، گرفتار این رابطه شده اند.

مفهوم رابطه نامشروع

با توجه به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، رابطه نامشروع بدین ترتیب تعریف شده است اگر زن و مردی که بین آن ها علقه ی زوجیت نیست، یعنی عقد دائم یا موقت بین آن ها برقرار نشده است، اقدامی انجام گیرد  غیر از زنا، مثل تقبیل یا همان بوسیدن و مضاجعه یا در آغوش کشیدن انجام دهند، مجرم شناخته می‌شود.

از این ماده چند نکته می‌توان برداشت نمود؛ یکی این که نوع روابط در رابطه نامشروع با زنا فرق دارد. در زنا همبستری و نزدیکی جنسی توام با دخول انجام می‌شود. اما در رابطه نامشروع این اتفاق رخ نمی‌دهد. ولی قانون‌شکنی صورت گرفته است. نکته دوم این که این قانون فقط در روابط اشخاصی تعریف می گردد که به سن بلوغ رسیده اند و نکته سومی که از این ماده می‌توان برداشت نمود آن است که اقدامات زیادی در این دسته از رابطه‌ها شکل می‌گیرد که از مهم‌ترین آن ها می‌توان به تلفنی حرف زدن و پیامک دادن و دست دادن به نامحرم اشاره نمود.

همه این موارد هنگامی جرم تلقی می شود که عفت عمومی را زیر سوال ببرد. پس روابط کاری و تحصیلی و غیره تا هنگامی که این مشکل را در بر نداشته باشد، جرم نخواهد بود.

مجازات رابطه نامشروع

مجازات این دسته از افراد تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است و چنان چه این اعمال در انظار عمومی و اماکن عمومی انجام شود، مضاف بر ۹۹ ضربه شلاق، شخص به دو تا ۱۰ ماه حبس محکوم می‌شود. امکان دارد قاضی ۷۴ ضربه ی دیگر را نیز حکم دهد و نکته قابل توجه این که چنان چه اعمال با اجبار یکی از دو طرف انجام شده باشد، فقط فردی که دیگری را مجبور به این اعمال کرده است، مجازات می‌شود.

انواع رابطه نامشروع

قبلاً هم اشاره کردیم که اقدامات مختلفی به عنوان روابط نامشروع محسوب می‌شود. اما یک دسته بندی برای این رابطه ها اگر بخواهیم انجام دهیم در زیر شرح داده می شود:

رابطه نامشروع زن

وکیل طلاق در شیراز در این باره توضیح میدهد:چنان چه زنی که دارای شوهر است، روابط نامشروع برقرار کند و شوهر قادر باشد این موضوع را در دادگاه اثبات کند، در هنگام طلاق دو فرضیه ایجاد خواهد شد: یکی از عدم تعلق اجرت المثل به زن و دیگری ضایع شدن شرط تقسیم دارایی . چنان چه زن به منزل شوهر خود بر نگردد و به روابط خود با مردهای نامحرم ادامه دهد، شوهر او قادر است این موضوع را به وسیله شکایت تحت عنوان رابطه نامشروع اثبات نماید و به حق گرفتن اجازه تجدید فراش دست . البته این نکته را باید مد نظر داشت که پس از آن که از سوی دادگاه این اذن به مرد اعطا شد، به زن حق طلاق به سبب ازدواج مجدد شوهر تعلق نمی گیرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق میتوانید با وکیل طلاق در بندر عباس و یا وکیل طلاق در اصفهان مشورت لازم را به عمل بیاورید.

رابطه نامشروع مرد

اگر زن قادر باشد در دادگاه اثبات کند که شوهرش گرفتار رابطه نامشروع است، دادگاه به او حق طلاق را اعطا می کند. مثلاً با همکاران زن خود برای تفریح به خانه و کافی شاپ و غیره می رود.

موارد منع رابطه نامشروع

زوجیت داشتن

کاملاً واضح و مسلم است در شرایطی که زن و مرد به شکل رسمی و قانونی رابطه زوجیت دارند، داشتن رابطه زناشویی آن ها با هم دلیل بر رابطه نامشروع نیست. فرقی هم نمی‌کند که این رسمیت به شکل نکاح موقت باشد یا عقد دائم.

اعمالی مثل تقبیل یا مضاجعه

سوء برداشت از این عنوان می تواند برای جوامع انسانی هرکشوری خطرناک باشد. وقتی رابطه نامشروع در این مورد صادق نیست که افراد نامحرم با هم هیچ رابطه فیزیکی نداشته باشند. اما این دال بر این نیست که افرادی با برقراری ارتباط از طریق تلفن و فرستادن پیامک های غیر اخلاقی رابطه نامشروع خود را تبرئه نمایند و این نکته را هم باید در نظر گرفت که برخی اوقات زنان و مردانی که در محل کار خود قرار دارند و با هم ارتباط کاری و صحبت های متداول دارند. آیا امکان دارد یک همکار یا یک همکلاسی یا یک فامیل از یکدیگر سوال بپرسن جزو روابط نامشروع دانست؟ چنان چه  معاشرت و احوال پرسی روزانه آن ها از حدود  تعریف جرم عرفا خارج است، نباید آن  رابطه نامشروع قلمداد کرد.

اکراه و اجبار نداشتن در رابطه

مقصود آن است که شخصی بدون میل باطنی و رضایت مجبور به انجام این روابط شود که در این حالت فقط اکراه کننده مجازات می شود و اکرا شونده را هیچ مجازاتی تهدید نمی کند.

غیر از زنا بودن رابطه

عمل زنا سبب حد می شود و شیوه های اثبات و شرایط احراز  آن خاص خود عمل زنا می باشد. بنابراین رابطه نامشروع زمانی تحقق می یابد که عمل صورت گرفته خارج از شرع و قوانین اسلامی باشد.

شرایط مهریه برای زن شوهر دار با سابقه رابطه نامشروع

بسیاری از مردها بر این تصور هستند که اگر زن به مرد خیانت کند و رابطه نامشروع داشته باشد، دیگر شامل حال او مهریه نخواهد شد. در صورتی قانونگذار در مورد جرم خیانت  چنین بیان داشته است که مهریه یک دین است و بر دوش مرد و شوهر می باشد و باید آن را بپردازد و انجام هرگونه رابطه نامشروع  وخیانت، این حق را نسبت به زن از بین نمی برد.

رابطه نامشروع زن به وسیله رسانه‌های اینترنتی

روابط پیامکی و اینترنتی، مواردی از این دست است که مرد عموماً به دنبال آن است که با اثبات این موضوع رابطه زنی را که خیانت کرده قطع نموده و او را طلاق دهد. بنابراین این رابطه چه فیزیکی چه پیامکی باشد، جرم تلقی می شود و دادگاه مسیر شکایت را برای مرد ها باز گذاشته است. اما اثبات این موضوع بر عهده شاکی یعنی مرد است.

رابطه نامشروع دختر باکره

پیش از آن که در مورد رابطه نامشروع دختر باکره شرح دهیم، ابتدا در مورد باکره بودن دختران توضیحاتی را ارائه می‌کنیم. مقصود  از دختر باکره دختری است که پرده بکارت دارد  و هیچ رابطه زوجیتی با مرد نداشته است بنابراین او را باکره می گویند. در مورد ازاله بکارت میتوانید در مقاله ای با همین عنوان که در سایت موجود است مطالعه نمایید.

حال اگر برخی مردان هوسران با توجه به مسائل غیر اخلاقی جامعه کنونی شرایط را برای این رابطه نامشروع غیر اخلاقی باعث تن فروشی او شوند و قانونگذار برای این رابطه مجازات تعیین کرده باشد و با او رابطه نامشروع برقرار کنند، قانون چنین تعیین کرده است؛ چنان چه رابطه نامشروع با دختر باکره به شکل اجباری و  با اکراه باشد، قانون شخص متهم را به اعدام محکوم می کند. در حالی که اگر وجود رابطه نامشروع با رضایت دو طرف باشد، شکل زنا را به خود می‌گیرد. اما قانونگذار در این خصوص از خلافکار خواسته است که برای ادعای خود دلایل صحیح و محکمه پسند ارائه کند. در غیر این صورت حکم دادگاه برای متخلف اعدام خواهد بود. اگر حکم زنای دختر باکره و پسر مجرد ثابت گردد قانون هر دو را مجازات می نماید. البته میتوانید در مورد تخفیف محازات این موضوع در سایت دادیار اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

دلایل عمده رابطه نامشروع

دلایل عمده برای برقراری رابطه نامشروع وجود دارد که در زیر به شکل خلاصه آن ها را شرح داده ایم:

-عدم رضایت جنسی در رابطه زناشویی با زن و مرد خود

-عدم رضایت احساسی و عاطفی در رابطه زناشویی

-از بین رفتن  عشق به همسر خود

-تمایل به رابطه جنسی بیش از اندازه

-عاشق فرد جدیدی شدن با وجود داشتن همسر و فرزند

-حس کنجکاوی و دنبال تجربیات جدید بودن مردان و زنان

-اثبات رابطه نامشروع به وسیله وکیل دادگستری

وکیل رابطه نامشروع

رابطه نامشروع از جمله مسائل پیچیده دنیای حقوق است. زیرا در این دسته از رابطه ها اشخاص مجرم خودشان به شکلی آشکار رابطه نامشروع خود را با کسی در میان نمی‌گذارند و به دنبال بی‌آبرو نمودن خودشان نمی باشند.وکیل ارث در شیراز در مورد میزان ارث زن و مرد از یکدیگر در عقد نوقت توضیح داده و از حق شما دفاع می نماید .جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشود مقاله ایی تحت عنوان شرایط و نکات مهم ارث در عقد موقت را در سایت خودتان یعنی دادیار مطالعه نمایید

بنابراین تا جایی که امکان دارد تلاش می‌کنند که این رابطه را مخفی نگه دارند.  به هیچ وجه هم نمی گذارند خانواده دو طرف از این موضوع باخبر شوند. بنابراین برای مخفی شدن این رابطه تمام تلاش خود را می‌کنند که شواهد و مدارکی که امکان دارد برای آ نها گرفتاری به وجود بیاورد را محو کنند.

از آن جمله حذف پیامک هایی است  که از طریق تلفن یا  اپلیکیشن‌های مختلف  رد و بدل می‌کنند. برای اثبات رابطه نامشروع حتماً باید به سراغ اشخاصی رفت که در این حرفه دارای علم و آگاهی هستند و باید به وکلای رابطه ‌نامشروع رجوع نمود. وکلایی که در تلاشند در پرونده قضایی که به آن ها واگذار می شود حق را به حق دار برسانند. نکته قابل توجه آن که خیانت و برقراری رابطه نامشروع از نخستین اتهاماتی است که زن و شوهر هنگام اختلاف دهم می زنند.

به نقل از وکیل مهریه در شیراز:در قانون هم شکایتی به عنوان روابط نامشروع به رسمیت شناخته شده و از طرف قضات دادگستری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. مثلاً مردی قصد دارد از زن خود جدا شود و مهریه او بسیار زیاد است برای آزاد شدن از پرداخت مهریه، داستانی را رقم می‌زند که مرد غریبه با همسرش رابطه نامشروع برقرار کند و با اخذ فیلم از این وضعیت، زن خود را تهدید می‌کند تا با نگرفتن مهریه و دریافت پول از او ،برای عدم توضیح فیلم راضی به طلاق شود. براین اساس داشتن رابطه نامشروع از مباحث پر تلاطم و چالش در هر جامعه خصوصاً ایران است. زیرا در برخی از رابطه ‌ها زن یا مرد نسبت به تعهداتی که در زمان عقد به آن پایبند بوده اند، بی اهمیت می گردند و این بی اهمیتی نسبت به قانون و زندگی در جامعه ،خود را با رابطه نا مشروع جلوه می‌دهد.

قبلا اشاره کردیم که رابطه نامشروع از دسته جرایمی است که نیاز به شاکی خصوصی ندارد و در صورت وقوع این جرم ها قانون قادر است به شکل مستقل برای فرد متهم مجازات تعیین کند. در صورت مشورت با یک وکیل متخصص در شیراز در این رابطه خالی از لطف نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *