زنا چیست؟

وب سایت حقوقی دادیار به معرفی و بررسی تخصصی زنا چیست؟ و شرایط انواع زنا پرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

زنا
زنا

مفهوم زنا

از جمله جرایم منافی عفت در اسلام که حرام می باشد زنا است. به منظور آن که عملی زنا تلقی شود باید شرایطی محرز گردد.

-اول این که بین زن و شوهر نباید رابطه زن و شوهری جاری باشد و عقد ازدواج میان آن ها برقرار نباشد.

-شرط دوم آن است که آلت مرد در آلت زن به اندازه ختنه گاه وارد شود.

-شرط سوم آن است که زن و مرد باید نسبت به عمل حرامی که مرتکب شده اند آگاهی داشته باشند و عاقل  باشند.

-شرط چهارم آن است که زن و مردی که مرتکب جرم زنا می شوند باید بالغ بوده تا مجازات حدی را شامل شوند.

همه مواردی که ذکر شد لازمه تحقق جرم زنا است و اگر یکی از آن ها وجود نداشته باشد، زنا صورت نگرفته است.

انواع زنا

1-زنا با محارم نسبی

در این شکل از زنا در واقع جرم زنا با محرم نسبی انجام شده است. محرم نسبی کسی است که هم خون و محرم می باشد و امکان برقراری رابطه زوجیت با او  نیست.

محارم یعنی برادر خواهر مادر پدر بزرگ دایی عمه عمو و خاله.

2-زنای محصنه

منظور از زنایه محصن زنایی می باشد که شخص متاهل مرتکب می شود. در این جرم به شخصی که همسر دائمی دارد و امکان برقراری رابطه جنسی با او را نیز دارد، محصن یا محصنه اطلاق می شود. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که ضمن آن که امکان برقراری رابطه جنسی با همسرش هر موقع که بخواهد وجود دارد و میسر است هیچ مشکلی مثل بیماری و غیبت طولانی هم ندارد، در این حالت اقدام به زنا می کند. اگر مرد زن آن نماید محصن خواهد بود اگر زن زنا کند محصنه می‌شود.

مجازات زنای زن زناکار یا محصنه

بر اساس ماده  ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی حد زنا برای زانی یعنی مرد زناکار و نیز زانیه یعنی زن زناکار سنگسار است. آن چه از این ماده برداشت می‌شود آن است که مردی که زن دارد و عاقل و بالغ است  چنان چه با زن دیگری رابطه جنسی برقرار کند مجازات او  سنگسار خواهد بود و همین طور زنی که شوهر دائمی دارد و عاقل و بالغ است که امکان برقراری رابطه جنسی   با او رادارد اگر با مرد دیگری رابطه برقرار کند، سنگسار خواهد شد. حکم سنگسار دقیقاً برای زمانی اجرا می‌شود که بتوان عمل زنا را اثبات نمود. اگر عمل زنا مورد اثبات قرار گیرد، دادگاه پس از تایید رئیس قوه قضاییه  مجازات سنگسار را به اعدام تبدیل می نماید و آن را جایگزین خواهد کرد و الا اگر سنگسار و اعدام میسر نباشد، مجازات به ۱۰۰ ضربه شلاق تبدیل خواهد شد.همانطور که قانون مجازاتی را برای این جرم تعیین کرده است قانون گذار هم تخفیفی برای این جرایم در نظر گرفته است وشما جویندگان عزیز میتوانید در مورد بحث تخفیف مجازات ها با یک وکیل مجرب مشورت کنید یا مطالعه لازم را در همین سایت یعنی سایت دادیار به عمل بیاورید.

ادله اثبات زنا

زنا
زنا

اقرار

از جمله روش های اثبات زنا اقرار خود شخص زانی می باشد. یعنی شخص زانی اقرار به انجام زنا کند که در این صورت مجازات شامل عفو خواهد شد. اما برای درستی آن باید مواردی مورد رعایت قرار بگیرد. یعنی شخصی که اعتراف می کند باید عاقل و بالغ باشد و با اختیار و اراده کامل اقرار کند. ۴ مرتبه زنای خود را  اقرار کند و این اقرار حتما در محضر قاضی انجام شود و نه بقیه افراد.

شهادت

از جمله ادله اثبات زنا شهادت می باشد که البته شهادت در اثبات جرم زنا نیز شرایطی دارد. شهادت باید به وسیله چهار مرد عادل که عمل زنا را رویت کرده باشند یا سه مرد و دو زن که شاهد این قضیه باشند صورت گیرد. آن چه که این شاهدان باید رویت کنند این است که آلت مرد تا ختنه گاه وارد آلت زن شده باشد. پس شهادت در این مورد در عمل غیر ممکن است البته طرفین حق جرح و تعدیل شاهد را خواهند داشت.

علم قاضی

به شکلی به قاضی اثبات شود که زنا صورت گرفته است. مثلاً اگر قاضی فیلم یا عکس بر اساس ارتکاب عمل زنا رویت کرده باشد برای او محرز می‌شود که عمل زنا انجام شده است یا با تاییدیه پزشکی قانونی به این نتیجه رسیده باشد.

زنای غیر محصنه

زنای غیر محصنه خود به دو دسته متاهل و مجرد تقسیم می شود:

الف) زنای غیر محصنه متاهل

چنان چه شخصی به سبب غیبت طولانی همسرش یا بیماری او قادر نباشد با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند  و در این حالت با شخص دیگری رابطه  جنسی برقرار نماید، مرتکب زنای غیر محصنه شده است.

زنای غیر محصنه مجرد

در این شکل از ارتکاب به جرم ،شخص مجرد با آگاهی به عمل ارتکابی و با اراده،  مرتکب عمل زنای غیر محصنه خواهد شد.

زنای به عنف

شکلی از زنا، زنای به عنف است که از روی اکراه و اجبار انجام می شود. پس یکی دو طرف یعنی زن یا مرد راضی به انجام عمل زنا نمی باشد. مثل مردی که به زن تجاوز می کند یا زن را مورد تهدید قرار می‌دهد و  با او زنا می کند.

اگر زنا با زنی که راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده در حالت خواب و بیهوشی و مستی اتفاق بیفتد، در حکم زنای به عنف است و نیز اگر زنا با دختر نابالغ انجام شود و با  فریب و اغفال صورت گرفته باشد یا ربوده شده باشد یا تهدید یا ترسانده شده باشد که سبب تسلیم  او شود این عمل در حکم زنای به عنف و مجازات و اعدام خواهد بود.

مجازات زنای به عنف

زنا
زنا

در مورد مجازات زنای به عنف، زانی یعنی شخصی که اقدام به زنا کرده است باید بگوییم که مجازات او اعدام خواهد بود. فرقی نمی کند که محصن یا غیر محصن  یا جوان یا غیر جوان باشد. در هر حال حکم اعدام راجع به او اجرا می‌شود. مضاف بر آن  اگر تجاوز از زنای به عنف به دختر باکره انجام شده باشد، زانی مضاف بر اعدام باید مابه التفاوت بکارت دختر دوشیزه را هم بپردازد و چنان چه زن باکره نباشد، مضاف بر اعدام باید فقط مهرالمثل را پرداخت کند.

در همین جا  اشاره کنیم که عیارش مانند دیه مقدارش مشخص نشده و دادگاه با ملاحظه و بررسی نوع کیفیت جنایت و اثر آن بر سلامت شخص به وسیله کارشناس تعیین و تخمین می زند.(در مورد بجث مهلت پرداخت دیه وکیل در شیراز مشورت کنید.)

زنای فرد نابالغ

مقصود از نابالغ شخصی است که به سن بلوغ نرسیده است. در احراز جرم زنا اگر زن زناکار یا مرد زناکار به سن بلوغ نرسیده باشد، اما رابطه جنسی به اندازه زنا انجام شده باشد زنا تحقق یافته است.

مجازات زنای شخص نابالغ

بر اساس ماده ۲۲۲ قانون مجازات اسلامی اگر یکی از دو طرف که زنا انجام می‌دهند، نابالغ باشد زنا تحقق یافته است. اما نابالغ مجازات نمی‌شود و به اقدامات تامینی و تربیتی محکوم خواهد شد. بنابراین فرد نابالغ شامل مجازات حدی نخواهد شد. اما در صورتی که زنا با محارم نسبی و زنای محصنه نباشد، زن زناکار بالغ و مرد زناکار نابالغ باشد، مجازات زن زناکار تنها ۱۰۰ ضربه شلاق خواهد بود . یعنی در زنای مرد نابالغ زن بالغ، فقط به صد ضربه شلاق محکوم می شود.

وکیل زنا

در خصوص مشکلاتی مثل جرم زنا و تجاوز به عنف و افراد نابالغ باید از یک وکیل زنا بهره گرفت و به طرح شکایت مبادرت ورزید. نکته قابل توجه این که دعاوی راجع به روابط نامشروع زنا در همه دادسراها قابل پیگیری می باشد. در حالتی که شخص شاکی قادر نباشد ثابت کند که زنا به عنف انجام شده مجازات  سختی را به دنبال خواهد داشت.

بنابر این  گروه حقوقی دادسرا یار بر آن است که حتماً در اقامه این دسته از شکایت ها از یک وکیل متخصص زنان در شیراز بهره گرفت. وکیل زنا به همه مواردی که می‌تواند این جرم را اثبات کند مسلط است و قادر است حق موکل خود را حفظ نماید که پایمال نشود. وکیل زنا قادر است شواهد و مدارک لازم را به کار بندد تا این دعوا را اثبات کند تا حق شخص شاکی حفظ شود.

مهریه زن زناکار

زنا
زنا

وکیل مهریه در شیراز میگوید:مهریه حق زن است و بعد از جاری شدن عقد نکاح  ای  تعهد برای مرد ایجاد می‌شود که مهریه را به زن بپردازد و تعهدی که از این طریق حاصل می‌شود با هیچ چیز زائل نخواهد شد. جز آن که زن مهریه اش را در دفتر اسناد رسمی ببخشد یا ابرا کند .حتی اگر زن مهریه خود را ببخشد این امکان را دارد که از هبه به مهریه رجوع نموده و مهریه را دوباره به اجرا در بیاورد.

پس اگر زنای زن شوهردار ثابت شود یا مرتکب رابطه نامشروع با مردی گردد درست است که مجازات می‌شود و مجازات زنایی که زن شوهردار می کند اعدام است اما به آن معنی برای آن نیست که قادر نباشد مهریه را مطالبه کند.

اگر خیانت زن به اندازه پایین تر از زنا باشد و حتی اگر زن زنای محصنه انجام داده باشد با این موضوع سبب نپرداختن مهریه از سوی شوهر نخواهد بود. در هر حال قادر است مهریه خود را درخواست کند.

چنان چه زن مرتکب زنای محصنه شود، در حالتی که شوهر قانونی دارد و امکان برقراری رابطه جنسی به شکل معمول با او وجود دارد اما با مرد دیگری رابطه جنسی برقرار کند و چهار شاهد عادل هم این موضوع را شهادت دهند که این اتفاق رخ داده است امکان دارد که به جرم زنای محصنه اعدام شود. اما مهریه زائل نمی شود.

جز در صورتی که مرد نتوانسته باشد با زن رابطه نزدیکی برقرار کند. در این صورت یک دوم مهریه را باید به زن  زنا کار پرداخت نماید. این نکته را نیز باید در نظر داشت که در زنای به عنف و در حکم آن، که زن باکره باشد مرتکب به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل مجازات خواهد شد. در زنای به عنف و در حکم آن که زن باکره نباشد و دوشیزگی خود را از دست داشته باشد، مرتکب فقط به پرداخت مهرالمثل محکوم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *