حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

وب سایت حقوقی دادیار به معرفی و بررسی تخصصی حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟و شرایط حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه حذف نام همسر از شناسنامه:

قضیه جدایی و طلاق در جامعه به شدت افزایش یافته است و به گونه ای که یکی از معضلات جامعه شناخته می شود و خانواده های زیادی با آن درگیر هستند موضوعاتی به دنبال آن مثل حذف کردن نام همسر در شناسنامه چه برای زوج و چه برای زوجه خواسته این اشخاص محسوب می شود.چنانچه مردی بخواهد اسم همسر خود را از شناسنامه حذف کند طبق ماده 33 قانون ثبت احوال این کار امکان پذیر است. برای این شرایط دو حالت وجود دادرد.1- از همسر خود طلاق گرفته باشد.2-همسر او فوت کرده باشد. البته شایان به ذکر است که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت دادیار مراجعه نموده و به صورت شبانه روزی و انلاین با وکلای سایت دادیار مثل وکیل طلاق در بندر عباس یا وکیل طلاق در شیراز و یا وکیل طلاق در اصفهان مشورت کنید و از آنها مشاوره های لازم را بگیرید .

یا قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳ قانون ثبت احوال است و تنها مستند قانونی است که گفته است همه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ مرد یا زن و دیگر مراجع و بذل مدت و همین طور فسخ نکاح بایستی در دفاتر ثبت وقایع ثبت شود و در شناسنامه انعکاس یابد.

فسخ نکاح یکی از راه های انحلال نکاح میباشد برای اطلاع از موارد انحلال نکاح مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

اما باید گفته شود که منظور پاک کردن نام پس از فوت یا پس از انجام طلاق و موارد این چنین در حالت این که زوج باکره باشند یا باکره نباشد شرایط گوناگونی  محصل می شود.

در این نوشته سعی داریم تا با مراحل حذف نام همسر در شناسنامه و موارد مربوط به بپردازیم.

با نظر بر این موضوع که ازدواج و طلاق غیر مدخوله در شناسنامه المثنی یاد نمی شود سوالی که بسیار چالش برانگیز بوده است این سوال است که چنانچه زن قبلا ازدواج کرده باشد و طلاق گرفته و در ازدواج دوم تا قبل از نزدیکی با شوهر باز هم کار زوجین به طلاق رسیده آیا می توان از این ماده قانونی بهره نمود؟

چنانچه زوجین در این موضوع با هم موافقت داشته باشند که زناشویی بین آنها تحقق نیافته است و به آن اقرار نمایند که در این ازدواج غیر مدخوله قرار دارند و از این راه می ‌توانند از اداره ثبت درخواست شناسنامه المثنی بدون نوشتن ازدواج و طلاق پیشین را کنند به عبارت ساده‌ تر چنان که فردی طلاق گرفته باشد برای دور دوم ازدواج کند حتی اگر یک ساعت پس از ازدواج کردن باشد و با سند ازدواج به ثبت احوال رجوع کنند.

ازدواج جدید با واقعه قبلی یعنی طلاق پیش از شناسنامه پاک می‌شود و در آخر تنها آخرین ازدواج یعنی آخرین واقعه قابلیت ثبت کردن دارند و مابقی آن حذف می گردند هرچند آقایان تا ۴ ازدواج همزمان را هم اجازه دارند که ثبت نمایند.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه:

در شرایطی که طلاق انجام شود دو حالت ممکن است

چنانچه زن دوشیزه یا باکره باشد یعنی رابطه نزدیکی و پاره شدن پرده بکارت محقق نشده باشد در این حالت هر کدام از زوجین قادر هستند با رجوع به اداره ثبت احوال و سند طلاق بر اساس نامه پزشکی قانونی که زن دوشیزه می باشد تقاضای پاک شدن نام همسر خود را کنند

چنانچه دوشیزه یا باکره نباشد در حالتی تقاضای پاک شدن نام همسر را از اداره ثبت احوال اقدام نمایند که برای بار دوم ازدواج کرده باشد و این ازدواج به شکل رسمی ثبت گردیده باشد یعنی نام همسر دوم در شناسنامه وجود داشته باشد که در این حالت با مطلع کردن همسر دوم قادر است تقاضای پاک گردیدن نام همسر اول را طرح کند

لذا صرف انتخاب همسر دوم و معرفی آن نمی تواند دلیلی برای پاک کردن نام همسر اول باشند و بایستی ازدواج دوم به طور رسمی ثبت شده باشد و نام همسر دوم در شناسنامه ذکر گردیده باشد.

حذف نام همسر در طلاق توافقی

در حالتی می‌توانند عوض کردن شناسنامه پس از طلاق توافقی را تقاضا نمایند که زن غیر مدخوله باشد یعنی طلاق بائن غیر مدخوله انجام شده باشد همین طور این که رویه دادگاه در مورد زنی که بیان می دارند که باکره است این مورد است که وی را به پزشکی قانونی بفرستد و گواهی بکارت را دریافت کند.

اما در حالتی که باکره نباشد به این شکل است که چنانچه هر کدام از زوجین اقدام و طلاق نمایان در حالتی که همسر دومیدارا باشند قادر هستند آن را به شکل کاملا رسمی و قانونی ثبت کنند ضمن رجوع به اداره ثبت احوال به پاک ‌کردن نام همسر پیشین خود از شناسنامه اقدام نمایند.

حذف نام مرد از شناسنامه زن:

در حالت کلی زن درخواست جدایی داده باشد امکان حذف نام همسر یعنی شوهر از شناسنامه زن فقط موقعی انجام می شود که در دوران پس از جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زن بر اساس احکام قضایی و سند طلاق قابلیت استنباط داشته باشد و همین که طلاق از نوع بائن غیر مدخوله باشد بر این اساس زن اجازه دارد با رجوع به ثبت احوال و تحویل دادن مدارک لازم اصل مدارک پزشکی قانونی مبتنی بر دوشیزه اقدام به حذف نام همسر خود را کند  که این شرایط در دو حالت ممکن است

ثابت شدن بکارت بر اساس حکم دادگاه یا بر اساس اظهارات مرد در موقع طلاق در دادگاه

در حالتی که زن دوباره ازدواج کند  و این امر در دفتر ازدواج و طلاق به ثبت برسد نه صرف معرفی.

حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه:

امکان دارد در بعضی مواقع یا زن و یا مرد فوت کند بعضی از زنان امکان دارد تمایل نداشته باشند که دیگر نام همسر در شناسنامه آن ها باقی بماند در این حالت تنها کافی است با دارا بودن اسناد و مدارک ضروری به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند و نسبت به حذف کردن نام همسر وارد شده خود از شناسنامه اقدام کند و وی را از شناسنامه شان حذف گردانند.

شایان ذکر است که به طور واقع تنها زن و شوهری که بین آن ها نزدیکی انجام شده باشد پس از طلاق قادر هستند در شناسنامه المثنی نام همسر پیشین خود و ازدواج و طلاق و مرتبط با آن ها را حذف کنند.

به بیان دیگر چنانچه پس از فوت نمودن مرد زن یک زن باکره  محسوب شود این امکان برای وی می شود که با رجوع به پزشکی قانونی و گرفتن حکم پرده بکارت اقدام به پاک کردن نام همسر پیشین خود و گرفتن شناسنامه جدید کنند با این وجود که در حالت باکره نبودن  موقعی اجازه دارند که این کار را انجام دهند که ازدواج دوباره محقق گردیده باشد.

مدارک حذف نام همسر فوت شده

تحویل دادن گواهی فوت فرد متوفی

سند ازدواج که به همان نکاح نامه معروف است

اوراق هویتی متقاضی مثل شناسنامه و کارت ملی

حذف نام زن از شناسنامه مرد:

در حالتی که مرد از زن نخستین خود جدا شده باشد و طلاق گرفته باشد و ثبت طلاق را انجام داده باشد و بعد از همه این کارها با زن دیگری عقد و ازدواج دوباره کند و اطلاعات عقد و ازدواج با زن دوم مورد ثبت واقع شده باشد و در شناسنامه هم وجود داشته باشد این امکان برای مردم مهیا است که منظور پاک کردن نام زن نخستین خود از شناسنامه اش اقدام نمایند این کار برای مرد به غیر از کم شدن بار روانی می تواند سبب راحت ترتحویل دادن شناسنامه هم گردد.

حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد:

باید گفته شود که تنها رویه قضایی در این خصوص ماده ۳۲ قانون ثبت احوال میباشد که مقرر دانسته است چنانچه مردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ذکر شدن نام وی در شناسنامه‌ اش اجازه دارد به اداره ثبت احوال برود و تقاضای خود را به منظور پاک کردن نام همسر اول اعلام کند

حذف نام همسر در ازدواج  منقطع:

در ازدواج موقت یا همان مقطع یا دیگر به اصطلاح صیغه احتیاجی به ثبت اسم و ثبت شدن آن در شناسنامه نمی باشد اما بر اساس

در قوانین جمهوری اسلامی در سه صورت ازدواج منقطع باید مورد ثبت قرار گیرد:

موقعی که زن حامله باشد…

پیش از انجام شدن عقد طرفین با یکدیگر موافقت کرده باشند که ازدواج آنها مورد ثبت قرار گیرد

مورد سوم در مورد موقعی است که ضمن عقد شرط کرده باشند ازدواجشان به ثبت قانونی برسد

از آن طرف که بعد از ثبت ازدواج موقت موقعی ازدواج و عنوان همسر موقت در شناسنامه نوشته خواهد شد موقعی که هر کدام از زوجین در این نوع ازدواج موقت باشند و تقاضای پاک شدن نام همسر خود را پس از جدایی داشته باشند در حالت ثبت ازدواج به دلایل بالا طرفین قادرند نام همسر قبلی خود را از شناسنامه شان بر همان اساس که درخصوص ازدواج دائم و موارد متعدد آن توضیح داده شد پاک گرداند

نکته مهم در این خصوص این مورد است که در این حالت از ازدواج نام زوجین در شناسنامه یکدیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما نام فرزندان مربوط به این ازدواج در شناسنامه پدر و مادر مورد ثبت واقع می‌شود و هیچ راه قانونی به منظور نبود ثبت نام آن ها یعنی نام فرزندان موجود نیست.

باکره بودن زن و حذف نام همسر از شناسنامه:

بکارت زن به غیر از تاثیر آن بر روی این قضیه مهریه(وکیل مهریه در شیراز) و تعلق داشتن نصف آن به زن تاثیرات دیگری را هم به همراه دارد یعنی در موقعی که زن یک زن باکره معرفی شود و طلاق در دوران عقد انجام شود زن دارای عده نیست در این حالت همانطور که اشاره کردیم هرکدام از زوجین قادرند با رجوع کردن به دفاتر پیشخوان و یا اداره ثبت احوال با تحویل نمودن مدارک شناسایی و همینطور دادنامه طلاق گواهی دوشیزگی زن نسبت به پاک شدن نام همسر خود را از شناسنامه اقدام کنند.

کممدارک ضروری برای حذف طلاق از شناسنامه:

۲ قطعه عکس

رونوشت یا اصل طلاق نامه

همه ی دادنامه طلاق

اصل کارت ملی

گواهی باکره بودن پزشکی قانونی

اصل شناسنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *