کشف حجاب در خودرو چیست؟

وب سایت حقوقی دادیار به معرفی و بررسی تخصصی کشف حجاب در خودرو کیست؟و شرایط کشف حجاب در خودرو پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه کشف حجاب در خودرو :

حجاب از جمله موضوعاتی می باشد که در جامعه اسلامی مورد قبول واقع شده است و مراعات آن بر همه اشخاص جامعه اسلامی ضرورت دارد. با وقوع انقلاب اسلامی قوانینی در مورد حجاب در جامعه برقرار نشد. چون هنوز قانون اساسی به تصویب نرسیده بود.

اولین موضوعی که در این حوزه ایجاد شد تذکر امام خمینی به شرایط حجاب زنان در سیستم دولتی بود که یادآور شدند حجاب بر همه ی زنان در اداره دولتی به چه صورت می باشد که در حجاب در قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران وضع شد تا آن جا که در سال ۱۳۶۲ برای نخستین بار قانون حجاب مورد تصویب قرار گرفت.

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

عنصر قانونی کشف حجاب در اتومبیل :

موضوع کشف حجاب امروزه در اتومبیل از موضوعاتی است که در بین مردم بسیار رایج شده است و قانونگذار در این مورد تصمیم گیری نموده تا به این مشکل اجتماعی بررسی کند و پیشرفت آن را بگیرد و مانع از خدشه  دار شدن وجدان عمومی در جامعه شود.

به همین سبب در مجلس شورای اسلامی در طرحی به عنوان صیانت از عفاف و حجاب موضوع کشف حجاب در اتومبیل را اقامه با در نظر گرفتن این طرح حدود حجاب اسلامی پوشش سر و گردن به غیر از گردی صورت می باشد و رعایت نکردن آن سبب کیفر خواهد شد. بر اساس ماده ۶۳۸ و ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی در جایی که موضوع مذکور سبب جریحه دار شدن احساسات عمومی و کشف حجاب شود، پلیس در جلوی ضابط قضایی دخالت کرده و با این موضوع مبارزه می‌کند.

بر اساس ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات مجازات اسلامی مقرر شده است که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر را ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. باید در نظر داشت که مبارزه با حجاب بدین‌ ترتیب موضوعی بسیار ناشایست در پاسخ شخص بی حجاب را با شلاق دادن از کج فهمی قانونگذار در این خصوص است و باید در نظر داشت که موضوع فرهنگی را نباید بدین ترتیب پاسخگو بود.

در قانون تعزیرات سال ۷۵ مجازات شلاق حذف شد و مجازات زندان جایگزین آن گردید که این ماده و تبصره ی آن در خصوص حجاب هست، باز هم شامل ایراداتی می شود. زنانی که بی حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی حضور پیدا می‌کنند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

کشف حجاب در اتومبیل :

باید در نظر داشت بر اساس قانون حجاب نداشتن و کشف حجاب جرم تلقی می شود و در هر جای عمومی که انجام شود شامل همین موضوع خواهد بود. اما عده ای بر اساس این دلیل که خودرو و اتومبیل از دسته حریم های شخصی محسوب می‌شود و درست مانند خانه می باشد آن ها قادرند در خودرو بی حجاب باشند.

اما در حقیقت باید گفت که حریم خودرو نیز خصوصی نیست که شخص بتواند در آن کشف حجاب کند. در این خصوص عده  ای از زنان وجود دارند که تعداد آن ها هم کم نیست و از طرفداران  سر سخت اجباری بودن حجاب در جامعه هستند و بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی موجود در جامعه را به سبب بی حجابی و بدحجابی عده‌ای از زنان تلقی می کنند و اعتقاد دارند

این عده از زنان جامعه با رعایت نکردن قوانین و مقررات و موازین اسلامی و مشکلات جبران ناپذیری را در جامعه ایجاد می‌کنند که سبب قطع شدن وجدان عمومی خواهند شد. این اختلاف نظرات بین مردان و زنان جامعه موضوع را به چالش کشیده است. کشف حجاب یعنی بدحجابی و بی حجابی زن ها در  مکان های دیگر و در خودرو نیز جرم تلقی می‌شود.

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

مجازات کشف حجاب در خودرو :

اگر شخصی در خودرو  به جرم کشف حجاب ارتکاب یابد به شماره تلفن مالک اتومبیل پیامکی فرستاده می شود پیامک مبنی بر اتفاق افتادن جرم است که به شماره مالک خودرو ارسال می گردد اگر متن پیامک فقط اخطار و تذکر به وقوع جرم کشف حجاب باشد نیازمند پیگیری نیست و تنها این اطلاع رسانی به منظور پیشگیری از تکرار مجدد جرم است.

اگر پیامک وقوع جرم کشف حجاب برای دفعه دوم به تلفن همراه مالک ارسال شود عموماً به مدت ۱۰ روز به منظور رجوع مالک به پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری ضرورت دارد که شخص در طی مدت تعیین شده به این مراجع مراجعه کرده و تعهد کتبی امضا کند که جرم کشف حجاب را مجددا تکرار نمی کند.

کدهای جرم کشف حجاب :

برخی اوقات پیامک هایی به تلفن همراه مالک خودرو فرستاده می شود که شامل کد هایی می باشد هر کدام از این کدها تخلفاتی را اطلاع رسانی می کنند:

کد ۱۴ و ۱۵ به منظور رویت جرم کشف حجاب در خودرو است که مالک باید به پلیس امنیت اخلاقی رجوع نماید.

کد ۱۶ تحقق پوشش نامناسب و جرم رابطه نامشروع را بیان می دارد.

کد 17 به وقوع جرم نگهداری حیوانات خانگی در خودرو و همچنین جرم آلودگی صوتی را نشان می‌دهد.

کد  ۱۸ به منظور دور  دور کردن با خودرو فرستاده می شود.

کد ۳۳ و ۳۵ با هدف وقوع جرم استعمال دخانیات روزه‌خواری در روزهای ماه مبارک رمضان در خودرو به تلفن همراه مالک خودرو ارسال شده است.

جریمه کشف حجاب در خودرو :

چنان چه جرم کشف حجاب در خودرو اتفاق بیفتد، مضاف بر کیفری که به منظور کشف حجاب در نظر گرفته شده است، ۱۰۰ هزار تومان جریمه منفی و ۱۰ نمره منفی را نیز به دنبال خواهد داشت. ضرورت دارد این نکته نیز یادآور شد که فرقی ندارد این جرم به وسیله ی راننده خودرو اتفاق می‌افتد یا یکی از سرنشینان خودرو مرتکب جرم کشف حجاب شده باشد.

اگر پیامکی که به منظور وقوع جرم کشف حجاب ارسال شده است، بیشتر از یک دفعه ارسال شود و شخص به مسئولیت‌های خود اقدام نکند یا نسبت به پیامک های فرستاده شده عنایتی نداشته باشد و مراجع قضایی لازم رجوع کند خودرو به مدت یک هفته تا سقف ۱۰ توقیف خواهد شد و در پارکینگ بازداشتی قرار می گیرد.

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

پیامک کشف حجاب در خودرو :

هنگامی که کشف حجاب در خودرو به وسیله پلیس رویت می شود در ابتدای کار پیامکی برای مالکان خود را فرستاده می شود و به مالک یادآوری می شود تا این عمل تکرار نشود؛

سلام مالک خودرو به شماره پلاک فلان سرنشین یا راننده خودروی شما مرتکب جرم کشف حجاب در خودرو شده است. بنابراین به جهت پیشگیری از تکرار جرم  به شما  تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی.

اصولاً این پیامک نیازمند تعقیب مالک شخص راننده نمی باشد. فقط در حکم اخطاری است که به مالک خودرو ارائه شده است تا از تکرار مجدد عمل تخلف در خودرو و اتومبیل پیشگیری شود. اما اگر جرم دوباره در همان خودرو مشاهده شود پیامک بعدی با متنی که در زیر شرح داده شده است برای مالک آن فرستاده می‌شود؛

مقاله راننده فراری نیز شاید برای شما مفید باشد.

مالک محترم خود را به شماره فلان در خودروی شما جرم کشف حجاب انجام شده است. بنابراین ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار آن ابلاغ می‌شود که حداکثر ظرف ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.

بعد از آن که این پیامک از سوی مالک خودرو دریافت کردید باید به کلانتری محل سکونت خود رجوع کند و یک تعهد کتبی امضا نماید که دوباره در خودرو کشف حجاب انجام نمی شود.

رفع توقیف خودرو به سبب کشف حجاب :

جریمه ی بدحجابی و کشف حجاب در خودرو توقیفی اتومبیل و مدت یک هفته تا ۳هفته می باشد.  در طی این مدت مالک خودرو حق به کار بردن و اتومبیل را ندارد و بعد از آن که مهلت تعیین شده سپری شد مالک خودرو یا وکیل او با در اختیار داشتن مدارک و اسناد اتومبیل مثل کارت ماشین و بیمه نامه و مدارک شخصی مثل کارت ملی و گواهینامه باید به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود را رجوع کند و بعد از این که تعهد نامه کتبی مبنی بر انجام ندادن مجدد جرم امضا نماید باید خودرو را از توقیف در بیاورد.

در حقیقت هزینه پارکینگ توقیف خودرو قسمتی از جریمه مالک خودرو می باشد که به علت بدحجابی و کشف حجاب خودروی او مورد توقیف قرار گرفته است و باید به وسیلهی مالک خودرو پرداخت شود . در نظر داشت که پلیس امنیت اخلاقی پارکینگ هایی را به منظور توقیف و نگهداری اتومبیل های متخلف پیش‌بینی می کند که با عنایت به شهرها از لحاظ جمعیت تعداد پارکینگ ها فرق می کند.

اعتراض به پیامک کشف حجاب در خودرو :

اگر عده‌ای از اشخاص پیامک کشف حجاب در خودرو را دریافت کنند باید به مراکز پلیس رجوع نمایند. در این میان عده‌ای معترض به این پیامک هستند و ادعا می‌کنند که این پیامک به شکل اشتباه برای آن ها فرستاده شده است. در این حالت آن ها باید به پلیس امنیت اخلاقی و کلانتری محل سکونت خود رجوع نموده و فرم اعتراض را تکمیل نمایند.

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

در مراجع قضایی هنگامی که رجوع کننده نسبت به این پیامک معترض باشد، اول فرمی را اتخاذ می نماید و باید دلایل اعتراض خود را در فرم نگارش کند. چنان چه سندی مبتنی بر درستی پیامک درسامانه مراجع قضایی یافت شود به آن شخص ارائه خواهد شد وگرنه اصل بر ادعای شخص است و از او رفع سوء سابقه می شود. علاوه بر آن که باید متذکر شد تخلفات کشف حجاب در خودرو به شکل دستی به وسیله ی مامورین نیروی انتظامی و ضابطان قضایی ثبت می شود و دوربین های راهنمایی رانندگی تخلفات راجع به موضوع کشف حجاب را رصد نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *