گواهی پایان کار چیست ؟

وب سایت حقوقی دادیار به معرفی و بررسی تخصصی گواهی پایان کار چیست؟و شرایط گواهی پایان کار پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه گواهی پایان کار

به طور معمول بعد از تمام شدن ساخت بنا مالک ساختمان بایستی به منظور کسب جواز یا همان گواهی پایان کار اقدام کند گواهی پایان کار ساختمان یکی از با اهمیت‌ ترین اجازه های مربوط به ساخت و ساز و همین طور فروش ساختمان ها می باشد که مالک بعد از کامل کردن ساختن آن باید به شهرداری مراجعه کند و تقاضای صادر شدن گواهی نامه پایان کار کند .

بر اساس این گواهی ساختمان ساخته شده باید از لحاظ رعایت کردن مقررات فنی و شهرسازی و همین طور شهرداری و نظام مهندسی مورد پذیرش شهرداری منطقه مورد نظر رسیده و جواب آن از طرف این سازمان صادر گردد.در اینجا میتوانید علاوه بر توضیحات ما در زمینه گواهی پایان کار توضیحات دیگری اعم از چک یا مهریه و طلاق و….را مشاهده کنید همچنین پیشنهاد میشود یرای دسترسی سریع تر به وکیل در شیراز مثل وکیل چک در شیراز یا وکیل طلاق در شیراز به سایت دادیار مراجعه کنید و البته شاهد پاسخ گویی سریع تیم وکلای دادیار باشید.

گواهی پایان کار
گواهی پایان کار

در این نوشته همه موضوعات مرتبط با گواهی پایان کار ساختمان مثل تعریف گواهی پایان کار یا دیگر مراحل دریافت آن و همین طور مدارک ضروری برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان و در آخر مدارک ضروری و شرایط جدید صادر شدن پایان کار را به صورت کلی بیان کرده ایم.

پایان کار ساختمان چیست ؟

پایان کار یا همان پروانه ساختمان اجازه اصلی برای شروع یا همان استارت پروژه ساخت و ساز یک ساختمان می باشد که بعد از کامل شدن ساختمان بایستی به پذیرش شهرداری مورد نظر برسد بر اساس قانون مالک باید بعد از تمام شدن بنا به منظور صادر شدن اجازه پایان کار به شهرداری منطقه سکونت خود رجوع کند و نسبت به اخذ گواهی پایان کار اقدام کند

بعد از آن شهرداری-کارشناس و بازرس ویژه خود را برای پذیرش به محل مورد نظر می فرستد از زمانی که برای کارشناس شهرداری مشخص شود که مقررات قانونی و دیگر فنی مرتبط ساختمان به طور کامل مورد رعایت قرار گرفته شده و بنا با پروانه ساختمان و نقشه صادر شده به وسیله کارشناس شهرداری هماهنگی دارد و این موضوعات به تایید و پذیرش او برسد

شهرداری هم بر اساس اطلاعات بازرس و کارشناس خود طی یک مراحل اداری و فنی اقدام به صادر شدن پایان کار ساختمان برای مالک آن می کند.

به طور کلی می‌توان گفت پایان کار ساختمان یک نوع پیش نیاز صادر شدن سند رسمی و قابل اعتبار برای آن ساختمان است که می تواند به وسیله مالک یا دیگر وکیل قانونی انجام شود هزینه‌های دریافت پایان کار هم با نظر به کاربری ملک و متراژ زمین و همین طور زیربنا یا دیگر تعداد طبقات و مسائل غیره گوناگون می باشد

پرداخت این هزینه ها همه و همه به وسیله مالک انجام می‌ شود کسب پایان کار ساختمان یک کار ضروری و مهم لحاظ می‌شود به این خاطر که خرید و فروش ساختمانی که فاقد گواهی پایان کار باشد در دفاتر رسمی امکان پذیر نیست صادر شدن پایان کار ساختمان طی مراحل ذیل به وسیله شهرداری منطقه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

مراحل دریافت پایان کار ساختمان :

برای دریافت پایان کار بایستی بر اساس قانون ساخت و ساز ها مراحل زیر را بپیمایند.

تشکیل پرونده در نخستین قدم شما بایستی فرم تقاضای پایان کار را فراهم کنید و آن را به مهندس ناظر تحویل دهید تا کامل شود مورد توجه شما باشد که اگر ساخت و ساز شما برای نوسازی بافت فرسوده و قدیمی می باشد باید

در مرحلۀ اول عوارض نوسازی را به شهرداری پرداخت کنید و همچنین رسید آن را پیوست پرونده خود کنید.

در مرحله دوم باید سند مالکیت رسمی خود را برای دریافت دستور ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و مشخص شدن زمان برای بازدید کارشناس شهرداری تحویل این سازمان دهید.

در این مرحله که سوم میباشد: کارشناس شهرداری از محل مورد نظر بازدید می کند و شرایط و اصول کار شما مورد نظارت و بررسی خود قرار می‌دهد.

در مرحله چهارم مهندس ناظر ساختمان باید فرم کامل شده و گزارش مراحل اجرای عملیات ساخت و ساز را تحلیل بازرسی یا همان کارشناس شهرداری بدهد.

گواهی پایان کار
گواهی پایان کار

در این مرحله گزارش کارشناس شهرداری به وسیله مسئول فنی و شهرسازی بررسی و نظارت می‌شود و در حالتی که تایید شد دستور محاسبه صادر می گردد.

بعد از آن مساحت زیربنای ساختمان با نظر به گزارش هایی که مسئول فنی و پروانه ساختمان از لحاظ کاهش یا افزایش متراژ محاسبه و مورد پذیرش قرار می‌دهد.

در این مرحله کسب رضایت مجاورین و برطرف نمودن موارد برخلاف قانون چک می‌شود اگر ملک تخلفات ساختمانی داشته باشد مورد تخلف در کمیسیون داخلی و دیگر کمیسیون ماده صد نظارت می‌شود و از مالک این درخواست را دارند که طی مدت ۱۰ روز توضیحات کافی و مستندات خود را به کمیسیون تحویل دهد

در این حالت چنانچه دلایل مالک برای کمیسیون قابل پذیرش بود که مراحل دریافت پروانه ادامه پیدا می کند در شرایطی که رای کمیسیون مبتنی بر جریمه مالک بود و مالک این جریمه را نپردازد دوباره پرونده به کمیسیون تجدیدنظر برمی‌گردد.

برای تخریب در این جا صادر می شود در این حالت است که مالک طی مدت دو ماه فرصت دارد بنا را تخریب کرد باید در غیر این حالت شهرداری اقدام به خراب نمودن ملک می کند و هزینه های آن را بر اساس قانون از مالک دریافت می نمایند.

در حالتی که مرحله قبل با توافق سپری شد واحد تشکیل پرونده شهرداری پیش نویس پایان کار را فراهم می کند

‌پیش نویس فراهم شده در قسمت پروانه ساختمان شهرداری کامل می‌شود و برای مرحله آخری آماده میشود.

در این مرحله پایان کار به وسیله معاون شهرسازی و شهردار و دیگر معاون مالی و اداری محاسب  پیش نویس گیرنده امضا شده و بعد به وسیله دبیر خانه به مهر و شماره و تاریخ شهرداری ممهور می گردد.

بعد از گذراندن این ۱۰ مرحله اجازه پایان کار ساختمان برای مالک آن صادر می گردد”

مدارک ضروری دریافت گواهی پایان کار ساختمان

تحویل دادن اصل و کپی سند مالکیت

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک

در حالت فوت مالک تحویل دادن اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه ضروری می باشد

اصل و کپی فیش عوارض نوسازی شهرداری

اصل و کپی فیش آب برق گاز و تلفن

تحویل دادن کارت سازه و هم گزارشاتی مثل برگ اتمام عملیات و دیگر سند پذیرش استاندارد آسانسور برای ساختمان هایی که نوساز هستند.

اصل و کپی پروانه ساختمانی :

تحویل دادن نقشه طراحی ومعماری به همراه مهر شهرداری و دیگر فایل آن ها

گواهی پایان کار
گواهی پایان کار

پایان کار ساختمان کلنگی :

منظور منتقل کردن سند ساختمان‌هایی که کلنگی و قدیمی و یا این که ساخت و ساز آن ها احتیاج به دریافت پایان کار جدید دارد برای همچنین ساختمان هایی که عمر به طور تقریبی ۲۹ یا ۳۰ سال دارند

بیشتر سه حالت امکان پذیر است:

در حالت نخست ساختمان   کلنگی و قدیمی پایان کار و یا مدارکی مرتبط بر این موضوع دارند که در این حالت مکفی می باشد با تحویل دادن مدارک و مستندات خود به شهرداری نسبت به تقاضای صادر شدن پایانکار جدید اقدام کنند.

در حالت دوم در بعضی اوقات برای ساختمان های قدیمی و بلندی خود سند و پایان کار دارا هستید اما تغییراتی در آن ملک به وجود آورده به طور مثال یک طبقه یا یک اتاق دیگر به آن اضافه گرده اید که در این حالت باید بر اساس قانون همه مدارک برای دریافت پایان کار را به شهرداری تحویل دهید و برای اخذ پایان کار طبقه جدید اقدام کنید

حالت سوم هم ساختمان های کلنگی و قدیمی که سند و پایان کار ندارد باید با شخصی که متخصص در این امور است و به گونه‌ای کاربلد می‌باشد مشورت نمایید به این خاطر که اخذ پایان کار برای این حالت ساختمان ها که هیچ گونه اجازه‌ای برای ساخت و ساز ندارد یک کار دشوار و سخت و زمان بر می باشد.

شرایط جدید صادر شدن پایان کار :

در این قسمت با شرایط جدید صادر شدن پایان کار از سال ۱۳۹۶ صحبت کرده‌ایم با نظر به مراحل افزایش جمعیت و احتیاج به مسکن جدید و دیگر با نظر به تغییرات زیرساخت‌های شهری اهمیت امنیت ساختمان ها و لزوم نوسازی بافت های قدیمی و فرسوده پیش رفتن با استانداردهای ساختمان سازی گامی است که بایستی برداشته شود

برای مثال از ابتدای دی ماه ۱۳۹۶ دریافت پایان کار منوط به تحویل دادن گواهینامه واکنش در برابر آتش برای نامه‌ای ساختمان بود این گزینه از شرایط تازه برای صادر شدن پایان کار برداشت می‌شود که ما را به استانداردهای ساختمان‌ سازی نزدیک ‌تر می‌کند بر اساس این بخشنامه دستگاه‌های اجرایی و مهندسین مشاور و همین طور پیمانکاران وظیفه دارند مصالحی را در پروژه های ساختمانی به کار برند که تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران و یا با آیین ‌نامه‌های فنی طبقه بندی واکنش در برابر آتش از مراجع مرتبط باشد.

طی همین بخشنامه سازمان شهرداری و وظیفه دارد دریافت پروانه و پایان کار را منوط به دریافت گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی کند.

گواهی پایان کار
گواهی پایان کار

خلاصه گیری کلی :

به صورت کلی بعد از تمام شدن ساخت بنا مالک آن ساختمان وظایفی برای انجام دادن دارد که باید آن ها را پیش ببرد مثلا مالک باید نسبت به کسب اجازه پایان کار آن فعالیت نماید گواهی پایان کار ساختمان از با اهمیت‌ ترین و مهم ترین جواز ها و اجازه های مرتبط با ساخت و سازها و همچنین فروش ساختمان ها به شمار می آید که مالک بعد از کامل کردن ساخت باید به شهرداری برود و درخواست صادر شدن گواهی نامه پایان کار را بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *